Ekstraliga: powtórka finału dla Ogniwa, Budo 2011 Aleksandrów Łódzki gromi rywali

Trener Przemysław Szyburski
W najciekawiej zapowiadającym się meczu 11. kolejki Ekstraligi rugby Ogniwo Sopot pokonało na własnym boisku broniący tytułu Orkan Sochaczew 19:10 (13:3). Bohaterem spotkania został Wojciech Piotrowicz, który dla zespołu z Trójmiasta zdobył aż 14 „oczek”. Zdecydowaną wygraną odnieśli aktualni liderzy tabeli. Budo 2011 Aleksandrów Łódzki rozbili u siebie Posnanię 95:5. Na czele tabeli: Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 47 punktów, drugie jest Ogniwo Sopot - 44, trzecie miejsce zajmują Budowlani Lublin - 41, a czwarte Orkan Sochaczew - 35.

Efektowne zwycięstwo Budo 2011 Aleksandrów Łódzki

Zgodnie z przewidywaniami, w niedzielnym starciu, zdecydowaną wygraną odnieśli Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy rozbili na swoim boisku Posnanię 95:5 i utrzymali pozycję liderów w tabeli Ekstraligi. Już do przerwy gospodarze prowadzili 40:5, nie pozostawiając przyjezdnym złudzeń, kto w tym spotkaniu jest lepszy.

Po zmianie stron apetyty gospodarzy jeszcze wzrosły, natomiast z drużyny z Poznania kompletnie zeszło powietrze. Gracze Budo 2011 dołożyli kolejne 55 punktów i wygrali to spotkanie 95:5. Jak na liderów przystało, do ostatniego gwizdka grali z jednakowym zaangażowaniem i zanotowali kolejne wysokie zwycięstwo.

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki – Posnania Poznań 95:5 (40:5)
Budo 2011: Patryk Chain 30, Witalij Kramarenko 10, Oleksandr Szewczenko 10, Damian Wlaźlak 10, Przemysław Dobijański 10, Cezary Plesiński 5, Polomea Kata Finau 5, Szymon Witkowski 5, Dmytro Prodeus 5, Eryk Chain 5.
Posnania: Wilfred Saunderson 5

Podopieczni trenerów Przemysława Szyburskiego i Mirosława Żórawskiego grali w składzie: Vitalii Kramarenko, Cezary Plesiński, Toma Mchedlidze, Piotr Karpiński, Oleksandr Szewczenko, Przemysław Serafin, Eryk Chain, Szymon Witkowski, Elguja Kikvadze, Patryk Chain, Dmytro Prodeus, Przemysław Dobijański, Polomea Kata Finau, Damian Wlaźlak, Hubert Lewandowski. Rezerwowi: Davit Nibladze, Robert Kacprowicz, Patryk Olejnik, Kamil Brzozowski, Paweł Urbaniak, Maciej Orłowski, Łukasz Chain.

Polski Związek Rugby drogą konkursu wybrał nowych trenerów. Powierzono funkcje następującym szkoleniowcom: łodzininowi Przemysławowi Pustkowskiemu - stanowisko trenera kadry juniorów rugby XV, Łukaszowi Szablewskiemu - stanowisko trenera kadry juniorów Rugby 7.

Nowy nabytek z pierwszym przyłożeniem

Ogniwo, które w poprzedniej kolejce sensacyjnie przegrało w Siedlcach z Pogonią, do meczu z Orkanem przystępowało mimo wszystko w roli faworyta. Szczególnie, że mogło już liczyć na pozyskanego ze Skry Warszawa reprezentanta Polski Vahę Halaifonuę, który znalazł się w wyjściowym składzie.

Zaczęło się jednak dość spokojnie, bo dopiero w 33. minucie wynik spotkania z rzutu karnego otworzył Wojciech Piotrowicz. Kopacz Ogniwa chwilę później ponownie trafił między słupy i zrobiło się 6:0. Przewagę gospodarzy zmniejszył w ten sam sposób Pieter Steenkamp i wydawało się, że tak też zakończy się pierwsza połowa. Jednak w jednej z ostatnich akcji tej części gry, pierwsze przyłożenie zaliczył Halaifonua i po 40 minutach regulaminowego czasu gry Ogniwo prowadziło 13:3.

Druga połowa zaczęła od się od dwóch żółtych kartek dla gospodarzy. Najpierw z boiska musiał zejść Władysław Grabowski, a nieco później Ołeksandr Czasowski. Właśnie wtedy pozyskany zimą Jadon O’Neill zaliczył przyłożenie dla Orkana. Steenkamp dodał dwa „oczka” po podwyższeniu i goście nadrobili część strat.

Końcówka meczu należała jednak do Ogniwa. Dwa razy rzut karny pewnie wykorzystał Piotrowicz, który zapisał na swoim koncie łącznie 14 punktów i walnie przyczynił się do tego, że gospodarze wygrali 19:10, zamazując złe wrażenie po meczu w Siedlcach.

W innych meczach:

Budowlani Lublin pokonali na swoim stadionie Arkę Gdynia 40:7 po kolejnym kapitalnym meczu Nkululeko Ndlovu, który zdobył piętnaście punktów. "Buldogi", w trenerskim debiucie Łukasza Szostka, wyraźnie ustępowały rywalom.
Po bardzo ciekawym meczu kolejną wygraną w Ekstralidze zanotowała Lechia Gdańsk, która na swoim stadionie pokonała Juvenię Kraków 33:14.