Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego laureatką nagrody Polityki

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archiwum Uniwersytetu Łódzkiego
„Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc”, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018.

Ta nagroda to wielkie wyróżnienie dla dr Ewy Wiatr, a także pracowników Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

- Ewa Wiatr odszukała w łódzkim archiwum gettowym dowody i świadectwa członków rodziny i otoczenia Rywki. - tak przyznanie nagrody łódzkiej historyk wyjaśniał Tygodnik Polityka. - Przydała wielu anonimom imiona i nazwiska. W istocie nagroda za Dziennik getta łódzkiego mogłaby figurować zarówno w kategorii Źródła jak i Pamiętniki, wspomnienia i relacje, do której ją wpisaliśmy. W każdym razie dr Ewa Wiatr zasłużenie ją otrzymuje.

Sama laureatka przyznała, że jej przygoda z z dziennikiem Rywki Lipszyc zaczęła się w 2009 roku. Wtedy do Centrum Badań Żydowskich Żydowskich UŁ trafiła kopia anonimowego jeszcze wówczas manuskryptu.

-. Nazwisko Rywki i tożsamość jej rodziny ujawniła się w toku prac nad edycją dziennika. - mówi dr Ewa Wiatr, - Możemy mówić o wielkim szczęściu – udało się nawet dotrzeć do żyjących w Izraelu kuzynek Rywki, które są bohaterkami dziennika. Dla mnie, zajmującej się na co dzień historią getta łódzkiego, jest to źródło wyjątkowej wartości. Nie tyle chodzi tu o informacje historyczne,  których jest stosunkowo mało, a zapis wewnętrznych przeżyć tej wrażliwej nastolatki. Opracowując ten tekst do druku, najpierw wydania angielskiego, następnie polskiego, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wciąż czytam nowy tekst – każda kolejna lektura odsłaniała bowiem nowe treści. Nie będę ukrywać, jak bardzo cieszy mnie nagroda historyczna Polityki przyznana właśnie „Dziennikowi” Rywki Lipszyc. I cieszę się nie tylko dlatego, że jest to jedna z najważniejszych nagród w środowisku historycznym w Polsce i daje mi ogromną satysfakcję zawodową, ale przede wszystkim z powodu zwrócenia uwagi na ten tekst, poszerzenia kręgu potencjalnych czytelników. To przede wszystkim Rywka jest laureatką tej nagrody.

Laureatem Nagrody Historycznej Polityki był już inny pracownik Centrum Badań Żydowskie Uniwersytetu Łódzkiego dr Adam Sitarek. Otrzymał ją za książkę „Otoczone drutem państwo”.

Centrum Badań Żydowskich UŁ działa od 13 lat i jest jedną z najlepszych jednostek naukowych Uczelni. Do jego zadań należy badanie historii Żydów w Polsce. Prace badawcze koncentrują się głównie na wiekach XIX i XX. Centrum regularnie zdobywa granty naukowe na wartościowe projekty. Najnowszym osiągnięciem jest dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie Leksykonu getta łódzkiego. Prace koordynuje dr Adam Sitarek.

73. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki