MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Romantyk sportu: Pożegnania, powroty, herosi

Marek Łopiński
Cristiano Ronaldo znów w trykocie Manchesteru United
Cristiano Ronaldo znów w trykocie Manchesteru United Fot. east news
„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” Benjamin Franklin 1789, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.

Odszedł do zaświatów Charlie Watts z legendarnych Rolling Stonesów. 58 lat grał na bębnach z toczącymi się kamieniami, które nie porastały mchem lub jak chcą maniacy angielszczyzny, Wędrowcami, Włóczęgami. 57 lat z pierwszą żoną. Opłakuje Go nie tylko artystyczny świat. Po dziadku Karolu płaczą konie z Janowa Podlaskiego.

W sierpniu 1998 roku wybierałem się na ich koncert w Chorzowie. Z Manchesteru po meczu eliminacji Ligi Mistrzów wróciliśmy dzień przed koncertem nad ranem. Nie mogłem pojechać na Stadion Śląski, żałowałem występu moich idoli i widoku tańcującej pary prezydenckiej .

Wracamy na Ziemię, a tu światowa sensacja. Legia awansowała do Ligi Europy. W ciężkim trudzie wyrąbała drogę na przedpokoje europejskich salonów. Do stolicy zawitają następcy Diego Maradony spod Wezuwiusza, Lisy z Leicester, potomkowie Spartakusa z Moskwy. Żyleta szykuje staropolskie powitania, będzie gorąco.

Niezłomny Raków odpadł, ale pokazał jaja. Nie było autobusu na własnej połowie, bojaźni, chłopaki z Jasnej Góry zagrali z fasonem. Przykład powinny brać inne polskie kapele, szczególnie te, które kilka lat temu próbowały równać z nimi krok.

Wydawało się, że w wielkim futbolu nie ma sentymentów. A jednak. Europa żyje romantycznym powrotem Cristiano Ronaldo do Manchesteru United. CR7 z MU wygrał Ligę Mistrzów, trzy mistrzostwa i Puchar Anglii. W barwach Czerwonych Diabłów zdobył Złotą Piłkę i Złoty But. Supporters z Old Trafford, Jacek Bogusiak szaleją, rodzina Łopińskich wniebowzięta.

W stolicy Japonii toczą się igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020, pod hasłem „zjednoczeni przez emocje”: podziw dla sportowców, zachwyt nad możliwościami człowieka. Nie ma co bawić się w księgowych i porównywać zdobycze medalowe paraolimpiady z igrzyskami olimpijskimi Tokio 2020.

Za duże różnice. W pływaniu i lekkoatletyce w wielu konkurencjach paraolimpijczycy mogą zdobyć nie jeden, ale kilka lub kilkanaście kompletów medali. W pływaniu na igrzyskach rywalizuje się w 37 konkurencjach, na paraolimpiadzie w ponad 150. W lekkiej atletyce na igrzyskach rozgrywa się 47 konkurencji, na paraolimpiadzie 205. Wpływa na to kilkanaście kategorii niepełnosprawności. W wielu konkurencjach startuje kilka lub kilkanaście niepełnosprawnych sportowców. W ciężarach nie ma podziału na stopień niepełnosprawności, są kategorie wagowe.

Podziwiajmy jednych i drugich. Paraolimpijczycy nie znoszą litości. Ich życiorysy, droga do mistrzostwa budzą podziw. Oglądanie ich zmagań zapiera dech w piersiach. Ciarki przechodzą na widok pływaczek i pływaków bez rąk, albo bezrękiego tenisisty stołowego, trzymającego rakietkę w ustach, serwującego nogą.

Sport paraolimpijski to już nie amatorstwo tylko profesjonalizm. Trudno będzie pobić 39 medali z RIO’16. Walczymy! Róża Kozakowska złotą mistrzynią z rekordem świata w rzucie maczugą. W Zduńskiej Woli biją dzwony!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki