Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu goszczą w Monopolis

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Festiwal Kamera Akcja otworzy pokaz w Monopolis głośnej animacji „Chłopi”
Festiwal Kamera Akcja otworzy pokaz w Monopolis głośnej animacji „Chłopi” Next Film
W łódzkim Monopolis goszczą dwa ważne wydarzenia filmowe. Już dziś rozpocznie się tam 14. Festiwal Kamera Akcja, a wystawę plakatów otworzył 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja połączą w Monopolis wydarzenia, w których doznaniom duchowym towarzyszyć będą przyjemności kulinarne. Przedsięwzięcie rozpocznie w czwartek 12 października o godz. 17.15 przedpremierowy pokaz głośnego filmu „Chłopi” DK i Hugh Welchmanów (twórcy wielokrotnie nagradzanej produkcji „Twój Vincent”) - zjawiskowej animacji będącej efektem pracy między innymi ponad stu malarzy pracujących w czterech studiach w Polsce, Serbii, Ukrainie oraz na Litwie. Obraz powstał na podstawie nagrodzonej Noblem w 1924 roku powieści Władysława Reymonta z początku XX wieku.

Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórczynią głównej roli Kamilą Urzędowską (Kryształowa Gwiazda Elle na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) i Seanem Bobbittem, producentem filmu.

- To niezwykle porywający i energetyczny film, którego forma malarskiej animacji wraz z doskonałą oprawą muzyczną nadaje mu wieloznaczności i pozwala na zanurzenie się w polskiej kulturze ludowej - zachęca Przemysław Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja.

„Chłopi” zostali ogłoszeni polskim kandydatem do oscarowej nominacji w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Producenci planują również kampanię filmu w kategoriach: Najlepszy Film Animowany oraz Najlepsza Muzyka (autorem muzyki do „Chłopów” jest Łukasz „L.U.C.” Rostkowski). Obraz już jest wymieniany przez Variety wśród tytułów z największą szansą na nominację właśnie w kategorii najlepszej animacji pełnometrażowej. Indiewire zaś pisze o nim jako jednym z szesnastu najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride.

- Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany osiągając nowy poziom dynamizmu, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznym - podkreśliła przewodnicząca Komisji Oscarowej, Ewa Puszczyńska.

Oscarową Shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny poznamy 21 grudnia. Oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone zaś 23 stycznia 2024 roku.

Przed projekcją filmu natomiast, podczas Gali Otwarcia, odbędzie się wręczenie nagród w Konkursie Krytyk Pisze. Prace młodych dziennikarzy oceniają dwa składy jurorskie: Jury Twórców (m.in. producentka „Strefy interesów” Jonathana Glazera Magda Malisz) oraz Jury Krytyków (Mariola Wiktor, Michał Oleszczyk, Julia Taczanowska), które niezależnie od siebie przyznają nagrody.

Warto też zaznaczyć, że amerykańska firma Sony Pictures Classics stała się posiadaczem praw do dystrybucji filmu DK Welchman i Hugh Welchmana na terenach: Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu oraz Australii i Nowej Zelandii. Produkcję udało się już sprzedać do ponad 70 państw, m.in. niemieckojęzycznych, Francji, krajów Beneluksu, Korei Południowej, Chin, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Kino kulinarne w Monopolis

Kolejną szczególną festiwalową atrakcją w Monopolis będzie kino kulinarne. Także w czwartek 12 października, od godz. 21.15, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego w Cannes, autorstwa reżysera i scenarzysty Tran Anh Hùnga, „Bulion i inne namiętności” z Juliette Binoche w roli głównej. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, francuski kandydat do Oscara to uczta dla każdego, kto poszukuje w kinie smacznego połączenia romansu z poetyckim slow cinema.

Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Znakomita kucharka Eugénie i znany smakosz, gastronom Dodin gotują razem od 20 lat, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Świat, który wspólnie tworzą za pośrednictwem potraw, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. Film w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Tran Anh Hùng oparł scenariusz na powieści Marcela Rouffa i zainspirował się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina. W produkcji występują również: Benoît Magimel, Jean-Marc Roulot, Pierre Gagnaire.

Tran Anh Hùng urodził się w 1962 roku w Da Nang (Wietnam). Debiutował w 1993 roku „Zapachem zielonej papai”, który otrzymał Cezara dla najlepszego debiutu, a na MFF w Cannes - Złotą Kamerę i nagrodę dla najlepszego filmu francuskiego. Z kolei w 1995 roku jego kolejny film „Rykszarz” został nagrodzony Złotym Lwem i FIPRESCI na MFF w Wenecji. Ukończony w 2000 roku „Schyłek lata” stanowi ostatnią część jego trylogii wietnamskiej. Po kilkuletniej przerwie reżyser powrócił w 2008 roku thrillerem psychologicznym „Przychodzę z deszczem”. Następnie zrealizował „Norwegian Wood”, adaptację bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego. Po dłuższej przerwie w 2016 roku zrealizował pierwszy w pełni francuskojęzyczny film „Wieczność”. „Bulion i inne namiętności” brał udział w Konkursie Głównym MFF Cannes w tym roku i zdobył Złotą Palmę dla Najlepszego reżysera.

Po seansie organizatorzy zaproszą na inspirowaną filmem kulinarną ucztę do nowej restauracji w Monopolis - Przy Kominie (liczba miejsc ograniczona).

W Monopolis wystawa plakatów filmowych

W Galerii Monopolis otwarta zaś została wystawa plakatów do polskich filmów fabularnych, towarzysząca 33. Festiwalowi Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który rozpocznie się w poniedziałek 16 października. Na ekspozycji znalazła się niewielka część kolekcji plakatów i afiszy filmowych Muzeum Kinematografii w Łodzi, liczącej ponad dwadzieścia tysięcy obiektów.

- To wystawa nieduża, ale znacząca - zapewnia Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii, autorka ekspozycji. - Prezentujemy na niej plakaty wybitne, dotyczące filmów, które łączą się tematyką z ideą festiwalu Człowiek w Zagrożeniu. To produkcje mówiące o wielkich zagrożeniach, mających swoje korzenie w historii bliższej lub odleglejszej, która przypomina się w tragiczny sposób do dzisiaj. Ale są też filmy opowiadające o kameralnych, rodzinnych dramatach. Przedstawione prace pokazują w skrócie historię polskiego plakatu, sposób, w jaki graficy reagowali na zagrożenia przedstawiane w filmach.

Na wystawie można zobaczyć plakaty takich artystów, jak Andrzej Pągowski, Michał Batory, Jakub Erol czy Stasys Eidrigevičius do m.in. filmów „Bez końca”, „Ida”, „Śmierć prezydenta”, „Pianista”.

33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu potrwa do 22 października w Muzeum Kinematografii oraz od 16 do 19 października online na platformie Think Film. Część festiwalowych pokazów (m.in. „Powaqquatsi” Godfreya Reggio) będzie prezentowana również w Monopolis. Główną festiwalową nagrodą jest Grand Prix i statuetka Białej Kobry oraz 15 tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki