MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kryminału w Łodzi. Wkrótce rozpocznie się pierwsza edycja wydarzenia

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi przygotował pierwszą edycję Festiwalu Kryminału. W imprezie wezmą udział znakomici goście.

Wystawą ilustracji książek kryminalnych dla dzieci rozpocznie się 19 kwietnia pierwsza łódzka edycja Festiwal Kryminału. Wydarzenie, które potrwa do 28 kwietnia, przygotował Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi (ul. Krzemieniecka 2a).

- To pierwsza tego typu impreza w Łodzi organizowana z okazji Światowego Dnia Książki - podkreślają organizatorzy. - Festiwal dedykowany jest miłośnikom kryminału. Promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych.

**Zobacz też:

Muzeum Miasta Łodzi oraz Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi objęły nowe dyrekcje

**

Festiwal Kryminału otworzy wystawa ilustracji książek dla dzieci autorstwa Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego, której wernisaż zaplanowano na godz. 11, na środę, 19 kwietnia. Tomasz Żarnecki to artysta interdyscyplinarny, zafascynowany różnorodnością kultury. Przez wiele lat organizował wystawy plakatu teatralnego. Z czasem zaczął tworzyć instalacje i zajął się działaniami w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszka we Wrocławiu. Małgorzata Kulik zaś ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa, aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Tworzy ilustracje, plakaty, zajmuje się malarstwem, rysuje i pisze powieści graficzne, wraz z Tomaszem Żarneckim projektuje książki.

W programie festiwalu jest również wycieczka po Łodzi śladami „Lampionów” Katarzyny Bondy pod przewodnictwem Teresy Basińskiej (21 kwietnia, godz. 11). A 22 kwietnia do Łodzi przyjedzie Zygmunt Miłoszewski, autor m.in. książek „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Bezcenny”, „Gniew”.

**Czytaj:

Literatura: "Łzy konika polnego" Kaliny Jerzykowskiej

**

25 kwietnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem A. Zajasem, połączone z promocją jego najnowszej książki „Oszpicyn”, o siłach zła działających na granicy naszego świata i rzeczywistości. A 27 kwietnia na festiwalu gościł będzie Marcin Wroński ze swoją najnowszą publikacją „Czas Herkulesów”, czyli ostatnią powieścią w cyklu z komisarzem Maciejewskim.

28 kwietnia odbędzie się panel dyskusyjny: „Nowe role kryminału/nowe sposoby lektury”, który przygotowuje wydział filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Wezmą w nim udział: dr Maria Berkan-Jabłońska, prof. Agnieszka Izdebska, prof. Dorota Samborska (Uniwersytet Łódzki), prof. Anna Kurska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki