MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filmy o Rubinsteinie

Łukasz Kaczyński
Trzy filmy, których bohaterem jest Artur Rubinstein, można obejrzeć w kinie Charlie. Na zdjęciu fragment wystawy w bibliotece Piłsudskiego (maj 2012).
Trzy filmy, których bohaterem jest Artur Rubinstein, można obejrzeć w kinie Charlie. Na zdjęciu fragment wystawy w bibliotece Piłsudskiego (maj 2012). Dziennik Łódzki/archiwum/Jakub Pokora
Trzy filmy, których bohaterem jest Artur Rubinstein, urodzony w Łodzi pianista, można obejrzeć w sobotę przed południem w łódzkim kinie Charlie.

Pierwszy, "Spotkania z Arturem Rubinsteinem" w reż. Henryki Rumowskiej, który pokazywany jest o godz. 11, powstał podczas pobytu pianisty w Łodzi w maju 1975 roku. Jego wizyta wiązała się z jubileuszem 60-lecia powstania Filharmonii Łódzkiej, która nosi imię pianisty. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia nakręcone podczas prób do koncertu, w którym Rubinstein wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Henryka Czyża, ówczesnego kierownika artystycznego FŁ. Pianista wykonał Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Był to ostatni występ Artura Rubinsteina w Polsce. Artur Rubinstein opowiada na ekranie o swoim rozumieniu muzyki, ulubionych kompozytorach, odwiedza zakątki Łodzi.

W samo południe obejrzeć będzie można francusko-niemiecki film "Arthur Rubinstein" w reż. Marie Claire Margossian. O artyście wypowiadają się jego dzieci, Ewa, Alina i John Rubinsteinowie, a także blisko związany z nim wybitny pianista Daniel Barenboim. W wielu scenach obecna jest żona pianisty, Nela z Młynarskich Rubinsteinowa. Sam Rubinstein opowiada zaś wiele między innymi o wykonawstwie muzyki Fryderyka Chopina.

Na koniec prezentowany jest materiał "Byłem zawsze szczęśliwym człowiekiem. Artur Rubinstein (1887-1982)", zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie już podczas choroby pianisty. Rubinstein udziela wywiadu przed kamerą w swym mieszkaniu w Genewie. W filmie Ludwika Perskiego obejrzeć można m.in. archiwalne kroniki TVP z przylotu pianisty do Polski w 1958 roku, z jego koncertów w późniejszych latach, prób z Witoldem Rowickim i Jerzym Katlewiczem. Zmarłego pianistę wspomina jego przyjaciel, prof. Roman Jasiński.

Projekcje odbędą się w sali Studyjnej kina Charlie (ul. Piotrkowska 203/205). Ich organizatorem jest Fundacja Muzyczna im. A. Rubinsteina w Łodzi.

Uzupełnieniem pokazu jest sobotni koncert Szczepana Kończala z orkiestrą Polish Camerata w Archikatedrze Łódzkiej w ramach Dni Chopina w Łodzi (początek o godz. 19.30). Wstęp na wydarzenia wolny.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki