Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finisaż wystawy poświęconej Pawłowi Kleckiemu i koncert WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie i koncert zakończą prezentację w Muzeum Miasta Łodzi ekspozycji „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”. Wydarzenia zaplanowano na dni 9 i 10 marca.

Rok 2023, decyzją Rady Miejskiej w Łodzi, nosił imię Pawła Kleckiego - kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku urodzonego w Łodzi, którego dorobek wciąż jest zbyt skromnie upamiętniony w Polsce i rodzinnym mieście artysty. Poprawa tej sytuacji była jednym z celów powstałej w Muzeum Miasta Łodzi wystawy czasowej „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” - pierwszej na świecie ekspozycji opowiadającej o życiu oraz twórczości wybitnego skrzypka, kompozytora i dyrygenta. Przed zainteresowanymi ostatnie dni, by zapoznać się ze zgromadzonymi na wystawie eksponatami.

Mam nadzieję, że rok Pawła Kleckiego, który kończymy wraz z zamknięciem wystawy czasowej 10 marca, przybliżył postać tego wyjątkowego artysty szerszemu gronu naszych odbiorców - podkreśla Magda Komarzeniec, dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi. - Wystawa była tylko jednym z punktów obchodów, bo w trakcie ubiegło roku udało się też zorganizować koncerty, Akademia Muzyczna w Łodzi przygotowała także pierwszą monografię poświęconą muzykowi.

Na wystawie znajduje się ponad 150 obiektów. Znaczna ich część pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, inne zostały wypożyczone z instytucji krajowych i zagranicznych. Ekspozycja przybliża dorobek muzyczny Pawła Kleckiego, odkrywa ciekawe fakty jego biografii, ale zwraca również uwagę na nadal mało rozpoznane relację z Arturem Rubinsteinem i przyjaźń z dzieciństwa z Julianem Tuwimem i Aleksandrem Tansmanem.

Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi rękopisy Pawła Kleckiego powstałe w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, batuty, których używał podczas pracy ze szwajcarską orkiestrą czy kolekcjonerskie płyty winylowe z Ameryki. Goście Muzeum mogą także posłuchać muzyki kompozytora i zobaczyć nagranie dyrygenta przy pracy z orkiestrą.

Finisaż wystawy wzbogaci w sobotę, 9 marca, od godz. 16 oprowadzanie, które poprowadzi kurator ekspozycji dr Wojciech Wendland.

- Będzie to okazja do odkrycia wielu intrygujących tajemnic, które skrywa biografia Pawła Kleckiego i odkrywania historii niezwykłych eksponatów znajdujących się na wystawie - wyjaśnia Wojciech Wendland. - Wybierzemy się w podróż na kilka kontynentów świata, gdzie pracował wybitny łodzianin, spotykając na swej drodze tak wybitne postaci jak Golda Meir czy królowa Belgów Elżbieta. Ale będzie to też podróż do źródeł i okazja do nieco innego spojrzenia na genius loci Łodzi.

Wojciech Wendland przyznaje, że w różnych krajach jest jeszcze sporo materiałów dotyczących Pawła Kleckiego, do których należałoby dotrzeć.

- Jest jeszcze wiele do zrobienia, już przy realizacji naszej wystawy współpracowaliśmy z licznymi instytucjami z różnych krajów świata - zauważa. - Od lat przygotowuję biografię Pawła Kleckiego i mogę zapewnić, że dzięki przygotowywaniu wystawy wiele faktów udało się udokumentować, lecz istnieje nadal mnóstwo znaków zapytania dotyczących biografii artysty, jak i rozmaitych niuansów związanych z jego życiem osobistym i twórczym.

W niedzielę 10 marca natomiast, o godz. 16.30, w Muzeum rozpocznie się współorganizowany z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego koncert „Klecki i Tansman: łodzianie, kompozytorzy, przyjaciele”, w ramach cyklu „Muzyka Łodzi”. W programie znalazły się między innymi utwory Pawła Kleckiego i Aleksandra Tansmana, które wykona pianistka Hanna Holeksa.
Paweł Klecki urodził się w roku 1900 w Łodzi, zmarł 5 marca 1973 roku podczas próby z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Jako dyrygent współpracował z najznakomitszymi orkiestrami, koncertował niemal na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki