Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Europejska kroplówka dla miasta

Redakcja
Biuro Architekta Miasta
Ponad pół tysiąca budynków, blisko 400 hektarów śródmiejskiej zabudowy na terenie zamieszkanym przez 50 tys. osób, przebudowa 19 ulic - taka jest, w skrócie, skala rewitalizacji łódzkiego śródmieścia zaplanowana do 2020 r.

I warto tu przypomnieć, że rewitalizacja to pojęcie znacznie szersze niż remont i modernizacja. Obejmuje bowiem nie tylko prace budowlane i urbanistyczne, ale też działania o charakterze społecznym, gospodarczym i środowiskowym, związane z mieszkańcami zdegradowanych, a poddawanych rewitalizacji obszarów.

Dlaczego warto w tym momencie wyjaśnić, co to jest rewitalizacja (przywrócenie do życia)? Bo tylko projekty uwzględniające społeczne aspekty odnowy miasta lub jego fragmentu mogą liczyć na dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Co więcej, muszą to być działania w sposób widoczny poprawiające poziom życia mieszkańców rewitalizowanych terenów. Chodzi o aktywizację społeczno-zawodową osób żyjących w biedzie oraz zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez, między innymi, pomoc w zapewnieniu im środków utrzymania, choćby nowych miejsc pracy. Warto dodać, że wszystkie projekty rewitalizacyjne muszą uwzględniać konieczność dostosowania infrastruktury i wyposażenia miejsc zamieszkania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Elementem rewitalizacji danego obszaru jest, w pierwszej kolejności, poprawa warunków życia mieszkających tam ludzi. Remontom mieszkań musi, rzecz jasna, towarzyszyć przebudowa i odnowa części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych (w tym termomodernizacja). Wsparciem objęte będą prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane przy zabytkach oraz adaptacja obiektów w celu umożliwienia im pełnienia funkcji kulturalnych.

Z założenia każda rewitalizacja ma tak odmienić objęty nią obszar, by odwrócić jego postępującą degradację materialną i społeczną. Jeśli chodzi o tę pierwszą, modernizacja obiektów na terenie rewitalizowanym musi prowadzić do przywrócenia lub nadania im nowych funkcji. Zaniedbana dzielnica może stać się atrakcją turystyczną, centrum usługowym, powstały tam dom kultury może ożywić społeczne życie dzielnicy. Mieszkającym tam ludziom nie tylko poprawią się warunki mieszkaniowe, ale będą też mieli szansę znaleźć pracę.

Najpierw trzeba jednak zagospodarować tę przestrzeń publiczną rewitalizowanego obszaru, która powiązana jest z obiektami poddawanymi rewaloryzacji. Chodzi tu m.in. o tworzenie lub modernizację miejsc rekreacji oraz terenów zielonych i w ogóle zagospodarowanie terenu wokół rewitalizowanych obiektów, np. instalację, w miarę potrzeb, monitoringu lub oświetlenia, a także budowę, przebudowę i rozbudowę infrastruktury drogowej. Jeśli rewitalizacja wymaga podłączenie budynku lub sąsiadujących obiektów do infrastruktury sieciowej, i na to europejskie fundusze się znajdą.

Na rewitalizację nie można patrzeć jedynie przez potrzeby zaniedbanego centrum Łodzi. Miejsc godnych i wymagających rewitalizacji jest w naszym województwie dużo. Efekty wcześniejszych poczynań w tym zakresie są zachęcające, warto więc przypomnieć, że katalog wnioskodawców mogących się ubiegać o dofinansowanie rewitalizacji jest spory. Mogą to być - jak chociażby w Łodzi - m.in. jednostki samorządu terytorialnego, ale też ich jednostki podległe. Beneficjentami dofinansowań działań rewitalizacyjnych mogą też być posiadające osobowość prawną jednostki sektora finansów publicznych (a więc m.in. państwowe uczelnie i placówki kultury), a także organizacje pozarządowe.

Na dofinansowanie wniosków rewitalizacyjnych liczyć mogą też m.in. Kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, lokalne grupy działania, a nawet prywatni przedsiębiorcy.

KONTAKT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
Fundusze Europejskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki