Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Nowa praca, nowe kwalifikacje

Redakcja
123RF
Polska boryka się wciąż ze znacznym bezrobociem, a w krajowych statystykach województwo łódzkie wygląda pod tym względem raczej kiepsko. Rynek pracy, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, wspierany jest głównie z osi priorytetowych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Właśnie po to ten fundusz został powołany: aby podnosić kwalifikacje i zwiększać odsetek osób spełniających wymogi współczesnego rynku pracy.

Na finansową pomoc mogą liczyć zwłaszcza przedsięwzięcia skutkujące wzrostem zatrudnienia biernych zawodowo oraz poszukujących pracy bezrobotnych po 29. roku życia. Dotyczy to głównie osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy: tych po 50. roku życia, kobiet, osób w różnym stopniu niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych oraz z najniższymi kwalifikacjami. To im mają służyć projekty nie tylko pomagające znaleźć pracę, ale i działania służące zdobyciu doświadczenia zawodowego, a więc staże, praktyki zawodowe jak również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Aby poprawić aktywność społeczno-zawodową w woj. łódzkim, na dofinansowanie mają szansę przedsięwzięcia oferujące usługi społeczne i zdrowotne dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Pozostające bez pracy osoby po 29. roku życia (zarówno poszukujące pracy jak i zawodowo bierne), zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą liczyć na preferencyjne pożyczki pozwalające uruchomić własną działalność gospodarczą oraz na wsparcie szkoleniowo-doradcze.

Pieniądze z europejskich funduszy wspomagają też - w postaci bezzwrotnych dotacji - przedsięwzięcia tworzące miejsca pracy w ramach np. spółdzielni socjalnych. Osoby decydujące się na ich założenie mają możliwość skorzystania też z porad mentora i odpowiednich szkoleń zawodowych. Dla wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, których przykładem są właśnie spółdzielnie socjalne, tworzone będą regionalne sieci współpracy i kooperacji podmiotów ekonomii społecznej.

Poprawę sytuacji na regionalnym rynku pracy mają też zapewnić ułatwienia dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3. Na podjęcie pracy pozwoli im rozwój żłobków, klubów dziecięcych, oddziałów żłobkowych oraz znalezienie opiekuna do dziecka. Żeby powrót na rynek pracy im ułatwić, w funduszach przewidziano też środki na doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy i szkolenia.

Regionalny Program Województwa Łódzkiego wspomaga też rozwój kompetencji pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki czemu ich firmy staną się bardziej konkurencyjne. Dofinansowanie z unijnych pieniędzy będzie dopasowane do rzeczywistych, zgłaszanych przez przedsiębiorstwo potrzeb. Przedsiębiorca będzie samodzielnie decydował o zakresie udzielanego wsparcia, które będzie się koncentrowało na najbardziej skutecznych, z punktu widzenia firm, usługach doradczych i szkoleniowych.

Wsparcie dla bezrobotnych, powracających na rynek pracy to nie wszystko. W ramach programu regionalnego na pomoc mogą liczyć także ci, którzy tracą pracę z winy pracodawcy lub taką stratą są zagrożeni. Adaptacja pracowników polegać będzie na szkoleniach i poradach zawodowych oraz psychologicznych, stażach i praktykach przygotowujących do pracy w nowym zawodzie. Dofinansowywane też będzie zatrudnienie uczestnika projektu u nowego pracodawcy oraz ewentualne studia podyplomowe.

KONTAKT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
Fundusze Europejskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki