MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Futbolove historie. "Ołtarzyk" Widzewa w... centrum Warszawy [ZDJĘCIA]

Wojciech Grzegorczyk
Wojciech Grzegorczyk
W piątek, 10 czerwca, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę "Futbolove historie", poświęcona fenomenowi kibicowania piłce nożnej.

Twórcy wystawy - Anna Grunwald, Bratek Robotycki i łodzianin Dariusz Skonieczko - koncentrują się na trzech aspektach futbolowego fenomenu: kolekcjonowaniu (pasja zbieractwa i gromadzenia wiedzy), tożsamości (kibic jako osoba identyfikująca się z grupą) i kibicowaniu (zaprzedaniu duszy i serca ulubionemu klubowi).

Takim oddanym kibicem jest Dariusz Skonieczko, który wspiera Widzew Łódź od ponad 30 lat. Część wystawy poświęcona pasji kibicowania i miłości do barw klubowych zostanie przedstawiony na przykładzie przedmiotów związanych z Widzewem Łódź.
Można zobaczyć słomianą matę z proporczykami klubu i starymi zdjęciami, koszulkę, czapeczkę wykonaną przez babcię dla wnuka i inne widzewskie gadżety. Kibice z dłuższym stażem z sentymentem obejrzą zeszyty wyklejane zdjęciami Bońka czy Smolarka i artykułami z gazet. Egzotycznym eksponatem jest model łódki dhow wykonany na kenijskiej wyspie Lamu w barwach Widzewa i z herbem na żaglu.

Głównym elementem ekspozycji w warszawskim PME są zbiory Stefana Szczepłka. Legendarny dziennikarz sportowy i pasjonat piłki nożnej jest posiadaczem wielu cennych koszulek z autografami największych gwiazd futbolu. Zwiedzający mają okazję zobaczyć koszulki m.in. Diego Maradony, Pelego, Franza Beckenbauera, Zinedine Zidane'a i Lionela Messiego. Nie zabraknie także trykotów polskich zawodników - Zbigniewa Bońka czy Marka Citki. Ciekawym eksponatem jest koszulka Argentyny z podpisami Diego Maradony i Lionel Messiego, gdy ten był jeszcze dzieckiem, należąca do Michała Listkiewicza - byłego arbitra i prezesa PZPN. Wśród eksponatów są także szaliki, bilety z finałów piłkarskich imprez i futbolowe gadżety. Stefan Szczepłek przygotował również opowieści związane z historią piłki nożnej.

Kuratorzy umieścili te obiekty w folkowej przestrzeni wystawy Czas Świętowania. Jak podkreślają, manekiny ubrane w parzenice, sukmany, góralskie kapelusze, ciupagi i sportowe stroje umiejscawiają piłkę nożną w świecie kultury tradycyjnej.
Jedną z części wystawy są również przestronne gabloty poświęcone Kazimierzowi Deynie, Robertowi Lewandowskiemu i strojom retro.

Ekspozycja będzie czynna do 31 października.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 30 maja-5 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki