Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie w województwie łódzkim najwięcej dzieci chodzi do żłobka? Jak w zestawieniu czasopisma Wspólnota wypadła Łódź?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Jak w rankingu wypadły miasta i gminy województwa łódzkiego?
Jak w rankingu wypadły miasta i gminy województwa łódzkiego? Pixabay
Niemal połowa dzieci w Łodzi, które nie skończyły jeszcze trzech lat, nie uczęszcza do żłobka. To jeden z najniższych wskaźników wśród miast wojewódzkich, których liderem jest Rzeszów. W stolicy Podkarpacia opieką w żłobkach objętych jest ponad 70 proc. maluchów. Gorzej od Łodzi wypadł jedynie Gdańsk, w którym do żłobka chodzi niespełna 49,5 proc. dzieci.

Opiece nad małymi dziećmi przyjrzeli się autorzy czasopisma Wspólnota, którzy sprawdzili, jaki odsetek dzieci w wieku do lat trzech korzysta ze żłobków i przygotowali ranking. Został on podzielony na miasta wojewódzkie, na prawach powiatu, powiatowe, miasteczka i gminy wiejskie.

Jak w żłobkowym rankingu wypadła Łódź?

Łódź zajęła 17. miejsce w kategorii miast wojewódzkich, który liczy 18 miejsc. Okazuje się, że w stolicy naszego regionu ze żłobków korzysta 50,7 pro. dzieci, gorzej jest jedynie w Gdańsku z wynikiem 49,43 proc. Żłobkowym liderem miast wojewódzkich jest natomiast Rzeszów, gdzie z tzw. opieki instytucjonalnej korzysta ponad 70 proc. maluchów. W Łodzi są 32 miejskie żłobki, do tego dochodzi kilkanaście żłobków prywatnych oraz kluby malucha.

Żadne z moich dzieci nie chodziło do żłobka, zajmowała się nimi babcia - mówi łodzianka Marzena Ropuszyńska, mama siedmioletniej Ali i pięcioletniego Mariusza. - Zastanawialiśmy się z mężem, czy nie posłać tam dzieci, część znajomych rodziców tak zrobiła. Gdy Ala skończyła osiem miesięcy, mama męża przeszła na emeryturę i zaoferowała się, że zajmie się dziećmi. Córka bardzo kocha babcię, więc się zgodziliśmy. Teściowa bardzo pomogła też w opiece nad synem. Dzieci posłaliśmy dopiero do przedszkola.

Skierniewice i Piotrków wysoko w rankingu

W kategorii miast na prawach powiatu siódme miejsce zajęły Skierniewice, w których do żłobków uczęszcza blisko 64 proc. maluchów. Niewiele mnie, bo 63,1 proc. chodzi do żłobków w Piotrkowie, co temu miasto zapewniło dziewiąte miejsce w rankingu. Zwyciężył Koszalin z wynikiem niemal 81 proc.

Najbardziej "użłobkowionym" miastem powiatowym w kraju są Sejny z wynikiem 95,4 proc. Z województwa łódzkiego najlepiej wypadła Rawa Mazowiecka, która zajęła czternaste miejsce. W Rawie ze żłobków korzysta 72 proc. maluchów. Na 49. miejscu uplasował się Bełchatów z wynikiem 62,1 proc. Niewiele mniej, bo 63,1 proc. dzieci korzysta z opieki pracowników żłobków w Pabianicach, co dało temu miastu 52. lokatę w rankingu.

Żłobkowe miasteczka i gminy wiejskie

W kategorii miasteczek najlepiej wypadł Ozorków, do żłobków chodzi tu 55,7 proc. dzieci, które nie skończyły trzech lat - 31. lokata, a 22 miejsca niżej uplasował się Rzgów, w którym pod opiekę żłobków podlega 52,6 proc. dzieci. W Aleksandrowie Łódzkim ten odsetek to 51,9 proc., co wystarczyło do zajęcia 59. miejsca.

W gminie wiejskiej Kutno ze żłobków korzysta 64,2 proc. maluchów, co zapewniło siedemnaste miejsce w rankingu czasopisma Wspólnota, a dwie lokaty niżej uplasowała się gmina Czarnocin w powiecie piotrkowskim, w której z takiej formy opieki korzysta 63,7 proc. dzieci, które nie skończyły trzech lat.

Jak w rankingu wypadły miasta i gminy województwa łódzkiego?

Gdzie w województwie łódzkim najwięcej dzieci chodzi do żłob...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki