Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie wojsko stacjonowało i co dla Łodzi po sobie pozostawiło

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Interesująca książka „Budownictwo wojskowe w Łodzi

Budownictwo wojskowe w Łodzi - brzmi co najmniej zadziwiająco. A jednak...

Okazuje się, że różnorodnych budowli związanych z wojskowością powstało przez lata w Łodzi niemało. Na tyle dużo, że opowieści o nich złożyły się na pokaźne wydawnictwo przygotowane przez Dom Wydawniczy Księży Młyn. To prawdziwie pionierska praca, opracowana pod kierunkiem profesorów Witolda Jarno i Przemysława Waingertnera.

Jak przypominają autorzy publikacji, Łódź w II połowie XIX wieku i I połowie wieku XX była miastem z licznym garnizonem. Początkowo stanowiła jeden z najważniejszych bastionów na zachodnich kresach imperium rosyjskiego u granic Cesarstwa Niemieckiego, a zarazem rękojmię carskiej władzy i kontroli nad ziemiami polskimi przed I wojną światową. Po jej zakończeniu odgrywała istotną rolę w strukturze terytorialnej armii II Rzeczypospolitej, podobnie jak w pierwszym okresie po zakończeniu II wojny światowej. W kolejnych latach znaczenie łódzkiego garnizonu wojskowego zaczęło jednak powoli, lecz systematycznie maleć. Obecnie odgrywa on niewielką rolę w strukturze polskiej armii.

Dobrze się zatem stało, że grupa historyków specjalizujących się w dziejach polskiego oręża, historii militarnej ziem polskich oraz badaniach nad przeszłością regionu postanowiła pogłębić i uzupełnić dzisiejszy stan wiedzy, dotyczący dziejów budownictwa wojskowego oraz obiektów użytkowanych przez wojsko w Łodzi w przeszłości i w chwili obecnej. W książce, oprócz rysu historycznego dotyczącego historii łódzkiego garnizonu wojskowego i budownictwa wojskowego, znalazły się artykuły poświęcone dziejom koszar wojskowych, szpitala wojskowego, kościołów garnizonowych, a także wojskowego więzienia śledczego w Łodzi. Wydawnictwo zostało zilustrowane licznymi fotografiami i niezwykłymi planami z epoki.

Bywały lata, że wojska ze wszystkich sił się unikało. Tymczasem twórcom „Budownictwa wojskowego...” udało się poprzez przyjęty punkt widzenia podkreślić nie tylko znaczenie armii dla rozwoju miasta, ale i - pewnie dla wielu, zaskakującą jak na wojskowość - rozmaitość architektonicznego i praktycznego podejścia do wznoszenia obiektów. I okazało się, że można ten temat zajmująco przekazać.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki