Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabów chce być miastem. Zakończyły się konsultacje z mieszkańcami. Zobaczcie z czego słynie

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Grabów utracił prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864). Więcej zdjęć z miejscowości na kolejnych slajdach
Grabów utracił prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864). Więcej zdjęć z miejscowości na kolejnych slajdach J. Kaźmierczak
W Grabowie w powiecie łęczyckim zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami w sprawie przywrócenia praw miejskich. Frekwencja była niska, ale ci, którzy wzięli w nich udział w zdecydowanej większości, popierają pomysł władz.

Grabów będzie miastem?

W gminie Grabów ruszyła procedura zmierzająca do odzyskania praw miejskich. Utracił je w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864). Gmina przygotowała już stosowną dokumentację oraz przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nadania statusu miasta. Odbyły się one w formie spotkań sołeckich.

W prowadzonych na terenie gminy konsultacjach z 4612 osób uprawnionych do głosowania wzięły udział zaledwie 382 osoby, co stanowi frekwencję na poziomie 8,28 proc. Prawie 87 proc. (332 osoby) z nich stwierdziło, że chce, aby Grabów odzyskał prawa miejskie. Przeciw temu pomysłowi zagłosowało 26 osób, zaś 24 wstrzymały się od głosu.

- Tak niska frekwencja nie była dla mnie wielkim zaskoczeniem, ponieważ na zebrania sołeckie zawsze przychodzi garstka osób. Zdecydowana większość mieszkańców, która wzięła udział w głosowaniu była jednak za przywróceniem praw miejskich. W mojej ocenie odzyskanie praw miejskich może przyczynić się do pozyskiwania większych środków zewnętrznych na rozwój małych miast. To również prestiż. Obecnie w Grabowie większość mieszkańców utrzymuje się z pracy poza rolniczej. Dochodzą do tego kwestie historyczne i pewne określenia, które panują w naszej gminie do dziś. Znaczna część mieszkańców wciąż powtarza sformułowanie "jadę do miasta na rynek/gminy"

- powiedział nam Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów.

Część mieszkańców ma jednak obawy, czy w związku z odzyskaniem praw miejskich nie wzrosną opłaty. Wójt jednak uspokaja.

- Mam mieszane uczucia. Z jednej strony to pewien prestiż dla mieszkańców, a z drugiej są obawy, czy na pewno nie wzrosną opłaty - mówi nam mieszkanka Grabowa.

- Podczas spotkań sołeckich mieszkańcy najczęściej pytali o kwestie finansowe. Interesowało ich, czy nie wzrosną podatki. Wyjaśniałem, że podstawa prawna do stanowienia podatków zarówno w mieście, jak i w gminie będzie ta sama. Pytano również, czy zmienią się opłaty za śmieci i wodę. Moje wynagrodzenie również pozostanie bez zmian, gdybym został burmistrzem - dodaje wójt Jagodziński.

Przypomnijmy, początki Grabowa sięgają średniowiecza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości znajduje się w dokumencie z 1232 roku. W 1372 roku miejscowość ta otrzymała prawa miejskie. Grabów w całym regionie znany jest między innymi z organizacji Święta Palanta. Dawniej uznawane było za święto rzemieślników, dziś ma charakter gminnego festynu.

Zobaczcie galerię zdjęć z Grabowa

Obecnie w województwie łódzkim są 52 miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od 1 stycznia 2024 roku pojawią się kolejne trzy miasta: Grabów w powiecie łęczyckim, Osjaków w powiecie wieluńskim i Parzęczew w powiecie zgierskim. Przypomnijmy, w tym roku prawa miejskie odzyskały Dąbrowice w powiecie kutnowskim, a w 2020 roku Piątek w powiecie łęczyckim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki