Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Ziółkowski laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Anna Gronczewska
Grzegorz Ziółkowski został laureatem Konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego i otrzymał 50 tysięcy złotych za najlepszą w Polsce książkę z zakresu nauk humanistycznych. Nagroda została przyznana po raz piąty.

Zwycięzcę ogłoszono podczas Gali zorganizowanej w łódzkiej Filharmonii. Grzegorza Ziókowskiego nagrodzono za książkę „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a zgłoszoną przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej poznańskiego uniwersytetu.

- Największa wartość książki polega na „otwieraniu oczu” czytelnikom, którzy widzami okrutnych przedstawień nie byli, nie mogli być lub być nie chcieli – napisała o tej książce Marta Steiner. - Taka przemiana czytelnika w widza ma też wartościową konsekwencję: patrz i sam oceń - zdaje się mówić autor. Dojrzały humanizm Grzegorza Ziółkowskiego pozwolił mu ustrzec się zarówno przed sensacyjnością, jak i doktrynerstwem. Nie szokuje i nie agituje. Zamiast tego każe czytelnikowi patrzeć, przejrzeć na oczy i nie pozostawać obojętnym, wedle własnego sumienia;

Do V edycji Konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac, bo aż 76. Kapituła złożona z wybitnych humanistów reprezentujących polskie uczelnie i jednostki naukowe, wybrała pięcioro finalistów. Oprócz Grzegorza Ziółkowskiego wśród nominowanych znalazł się Andrzej Franaszka, autor „Herbert. Biografia” (Tom I „Niepokój”; Tom II „Pan Cogito”), wydaną przez Wydawnictwo ZNAK. Nominowano też Magdalenę Matysek-Imielińskią i jej książkę„Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”, wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski, Joann Lisek, autorkę książki„Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” wydaną przez Fundację Pogranicze. Na liście nominowanych znaleźli się też Zuzanna Zbróg i Piotr Zbróg za książkę „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 000 zł na dalszy rozwój naukowy. Czwórka dotychczasowych laureatów nagrody – prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN), dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW) i prof. Andrzej Friszke (PAN) – reprezentuje nie tylko doskonałość naukową i warsztatową. Również w życiu codziennym pokazuje, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale zarazem określona postawa etyczna i otwarte podejście świata. Na przykład dr hab. Sajewska przekazała wygraną na cele charytatywne.

- Uniwersytet Łódzki, gdzie narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie – zapewnia Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego. - Nagroda została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach. Bywa, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki