18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu łodzian ma problemy z alkoholem?

Joanna Barczykowska
Mieszkańcy Łodzi na alkohol wydają ponad pół miliarda złotych rocznie
Mieszkańcy Łodzi na alkohol wydają ponad pół miliarda złotych rocznie 123RF
Łódzki magistrat przygotował ankietę dotyczącą spożycia alkoholu przez łodzian. Wydział zdrowia publicznego chce sprawdzić, ilu mieszkańców ma problemy z alkoholem.

Czy pan pije alkohol? - Ależ skąd, tylko dwa piwa dziennie.

To najczęstsza odpowiedź łodzian w ankiecie na temat spożycia alkoholu, która trafiła właśnie do osiedlowych przychodni w Łodzi. Wypełniają ją pacjenci, którzy przychodzą do internistów w osiedlowych przychodniach. Po co ta ankieta? Magistrat chce leczyć tych łodzian, którzy piją coraz częściej i coraz więcej.

- Pytania w ankiecie są przygotowane tak, żeby lekarz internista mógł dowiedzieć się, czy schorzenia pacjenta mogą mieć związek ze zbyt dużym spożyciem alkoholu. Z odpowiedzi na pytania ankiety czasem wynika, że pacjent ma już problem z alkoholem, a wtedy lekarz może zaoferować mu specjalistyczną pomoc - mówi Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia UMŁ.

Mieszkańcy Łodzi na alkohol wydają ponad pół miliarda złotych rocznie. Rosnące spożycie to też większa liczba pacjentów, potrzebujących pomocy. Magistrat chce z problemem walczyć, dlatego utworzył właśnie Miejskie Centrum Zdrowia Publicznego, w którym każdy uzależniony ma otrzymać kompleksową pomoc.

Nowa instytucja powstała z połączenia trzech placówek, które działały do tej pory niezależnie - Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień (leczą się w nim alkoholicy, narkomani i lekomani), Miejskiego Ośrodka Profilaktyki Zdrowotnej (leczą się tam osoby walczące z patologiczną otyłością, uzależnieniem od nikotyny, seksu i zakupów) oraz Miejskiej Przychodni "Nowe Rokicie". Ta przychodnia zatrudnia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także specjalistów, m.in dermatologa.

- Terapeuta z MOPiTU będzie mógł od razu skierować pacjenta na dalsze leczenie, np. do miejskiej przychodni - zapowiada Prochowski.

Łódzki magistrat ma w planach utworzenie oddziału toksykologii w miejskim szpitalu im. Sonnenberga w Łodzi.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki