MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Informacja o katastrofie wstrząsnęła Polską. Rocznica katastrofy

Mariusz Grabowski
W poniedziałek minęło 13 lat od najtragiczniejszego wydarzenia w najnowszej historii Polski. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 doszło do katastrofy samolotu Tu-154m pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Do Smoleńska, na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oprócz prezydenta i pierwszej damy lecieli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, prezes NBP Sławomir Skrzypek, posłowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz inne osoby, które zapisały się w historii Polski.

Informacja o katastrofie wstrząsnęła Polską w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku. Przed Pałacem Prezydenckim natychmiast zaczęli się gromadzić ludzie. Tak było przez wiele dni. 18 kwietnia 2010 r. w Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Para prezydencka została pochowana z honorami wojskowymi w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Co roku 10 kwietnia organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy. W tym roku, w związku faktem, że 10 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny zostały przeniesione.

Jak poinformował PAP sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, tegoroczne obchody upamiętnienia ofiar katastrofy zostały przeniesione na niedzielę 16 kwietnia.

Lecieli upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej

13 kwietnia minie kolejna rocznica mordu w Katyniu. Przez ponad pół wieku wokół zbrodni Sowietów zbudowano mur kłamstw i manipulacji. Przez dekady, od chwili odkrycia zbrodni przez Niemców w 1943 r., na temat zbrodni katyńskiej kłamano i manipulowano. W zbiorowym kłamstwie brali udział nie tylko Sowieci, ale państwa zachodnie i sami Polacy. Wykorzystuje go również dzisiaj rosyjska propaganda. Władze komunistyczne w PRL zakazywały przypominania tej zbrodni oraz mówienia o jej sprawcach.

Zbrodni katyńskiej sowieccy komuniści dokonali w kwietniu 1940 r., a jej ofiarami byli polscy jeńcy przebywający w obozach NKWD. Przeważali wzięci do niewoli oficerowie, ale wśród pomordowanych znaleźli się również urzędnicy, sędziowie, ziemianie, policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzie kultury i nauki.

Zbrodnie NKWD i doły śmierci, do których trafili bestialsko zamordowani obywatele polscy, obejmowały poza Katyniem inne miejsca Rosji sowieckiej: Kalinin (dzisiaj Twer) Miednoje, Chersoń, Kuropaty na Białorusi, Kijów - Bykownię i Charków na Ukrainie oraz inne, wciąż jeszcze nie odkryte. Funkcjonariusze sowieckiej NKWD zamordowali według dzisiejszych ustaleń co najmniej 21 857 obywateli polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera