Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywna wystawa na Wydziale Chemii UŁ [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Grzegorz Gałasiński
"Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu" - to tytuł wystawy prezentowanej w budynku Wydziału Chemii UŁ przy ul. Tamka 12.

Prof. Jan Czochralski (1885-1953) - to światowej sławy polski uczony, twórca nazwanej jego nazwiskiem, stosowanej do dzisiaj metody wytwarzania monokryształów krzemu, podstawy produkcji mikroprocesorów.

Multimedialna, interaktywna wystawa poświęcona jego dorobkowi, a także współczesnej krystalografii i liczącym się w świecie osiągnięciom polskiej nauki w dziedzinie wytwarzania nowych materiałów, jest dostępna w Łodzi od 23 do 30 września.

Prezentowaną w kilkunastu miastach Polski wystawę licznie odwiedza młodzież szkolna. Zwiedzający mogą brać udział w doświadczeniach wykonywanych przez studentów i pracowników naukowych, bezpośrednio poznać niezwykły świat kryształów i zobaczyć jak one powstają. Dowiadują się też m.in. czy kryształy mogą być ciekłe, czym są półprzewodniki i nadprzewodniki, z czego zbudowane są mikroprocesory, co to jest grafen i gdzie można go zastosować.

Wystawę mogą zwiedzać bezpłatnie wszyscy chętni w sobotę i w niedzielę w godz. 11-13. Dla zorganizowanych grup uczniowskich wystawa jest czynna w dni powszednie w godz. 10-16, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu u dr Małgorzaty Domagały, w godz. 9-13, tel. 42 635-57-41. Szczegółowe informacje oraz filmy prezentujące wystawę są dostępne na www.czochralskipw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki