Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w Łodzi. W dawnym imperium Ludwika Geyera ruszyła wielka budowa. Jej nazwa to Ogrody Geyera Apartamenty

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Tak będą wyglądały Ogrody Geyera Apartamenty wybudowane przez firmę Atal.
Tak będą wyglądały Ogrody Geyera Apartamenty wybudowane przez firmę Atal. Atal
Ruszyła rozbudowa kompleksu Ogrody Geyera w centrum Łodzi. Powstaną tam nowoczesne apartamentowce tworzące małe osiedle. Jest to efekt tego, że połowę nieruchomości z kompleksem firma Monnari sprzedała za 85 mln zł znanej spółce developerskiej Atal ze Śląska.

Ogrody Geyera: segmenty i nowa droga

W ramach I etapu tej inwestycji, który potrwa do II kwartału 2026 roku, na działce od strony ul. Wólczańskiej zostaną zbudowane – pod nazwą Ogrody Geyera Apartamenty - trzy segmenty mające od czterech do siedmiu naziemnych kondygnacji. Plan jest taki, że na parterze będą lokale usługowe, a wyżej mieszkania – w sumie prawie 400 – mające od 28 do 110 metrów kwadratowych powierzchni. Zaczęła się już sprzedaż mieszkań i lokali usługowych. W planach jest też budowa drogi łączącej ul. Piotrkowską i ul. Wólczańską.

Zobacz więcej zdjęć

Co istotne – jak zapewniają inwestorzy – segmenty będą nawiązywały wyglądem do pobliskich budynków pofabrycznych. Oznacza to, że ich elewacje zostaną pokryte płytkami klinkierowymi w kolorze ceglanym.

Ogrody Geyera: 18 ceglanych zabytków

Ogrody Geyera powstały na terenie dawnego imperium przemysłowego Ludwika Geyera i jego następców, które wczasach PRL przekształcono w zakłady bawełniane Eskimo. Chodzi o 10-hektarową parcelę między ulicami Piotrkowską, Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką. Jej ozdobą jest 18 zabytkowych obiektów – głównie z czerwonej cegły tak typowej dla neogotyku i dawnej Łodzi przemysłowej. Dlatego tę cześć imperium Geyerów nazywano Czerwoną Fabryką, zaś część po drugiej stronie ul. Piotrkowskiej – Białą Fabryką.

Po efektownej renowacji pod nadzorem służb konserwatorskich czerwone budynki pofabryczne odzyskały dawną świetność i zostały przeznaczone na lokale gastronomiczne oraz handlowo-usługowe. Pod tym względem Ogrody Geyera można porównać do dwóch innych łódzkich kompleksów powstałych lub powstających na terenie dawnych fabryk należących do znanych potentatów bawełnianych: Izraela Poznańskiego – Manufaktura oraz Karola Scheiblera – Fuzja.

Nowe apartamenty przy fabryce

Inwestycja firmy Atal oznacza, że zabytkowe budynki pofabryczne, będące razem z rynkiem sercem Ogrodów Geyera, zostaną otoczone mieszkaniami. A to dlatego, że też po sąsiedzku, od strony skrzyżowania ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej, swoje apartamentowce stawia firma developerska Ezbud z Tomaszowa Mazowieckiego. Docelowo powstaną tam cztery budynki mające w sumie 220 mieszkań.

Przeczytaj i zobacz jak będzie wyglądała po remoncie słynna Widzewska Manufaktura

Przełomem w dziejach dawnych zakładów Eskimo, które upadły w 2002 roku, była transakcja, w wyniku której znana firma odzieżowa Monnari kupiła ten teren pofabryczny od spółki-córki Urbaniki (kapitał polsko-hiszpański) i przystąpiła do kompleksowej rewitalizacji, której efekty możemy dziś oglądać.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki