Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o ciśnienie tętnicze krwi? [PORADNIK]

Dorota Domienik
Jesienią wiele osób narzeka na gorsze samopoczucie. Deszcze i szaruga za oknem zniechęcają do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zapominamy także o zdrowym żywieniu.

Chociaż najchętniej przespalibyśmy jesień w jakiejś przytulnej norce, to będący konsekwencją tego nastroju spadek formy może nas wiele kosztować, m.in. utratę zdrowia. Jednym z dotkliwych skutków zaniedbania jest nadciśnienie tętnicze - problem, z którym zmaga się blisko 9 milionów Polaków. Dlatego zaraz po przeczytaniu tego poradnika radzimy udać się na spacer do najbliższego parku.

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego krwi powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem.

Z badania przeprowadzonego przez PBS w listopadzie 2012 roku „Nadciśnienie tętnicze - czy wiemy o nim wszystko?" wynika, że wiele osób po pięćdziesiątym roku życia nie zamierza diagnozować stanu swojego zdrowia. Co więcej, wśród badanych dominują złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Tymczasem według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Tryb życia, jaki prowadzimy na co dzień, ma ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

Dieta - naturalne lekarstwo

Jedną z podstawowych zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest odpowiednia dieta. Amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego opracowali dietę obniżającą ciśnienie, zwaną w skrócie DASH.

W naszej diecie nie powinno zabraknąć przede wszystkim warzyw i owoców, bogatych w cholesterol oraz witaminę. Zaleca się takż spożywanie dużej ilości nabiału, np. jogurtu, maślanki, mleka. Ważnym elementem diety sąponadto ryby (kwasy nienansycone omega3) oraz drób. Tłuszcze zwierzęce powinniśmy zaś zastąpić roślinnymi.

Unikajmy tłustych potraw, alkoholu (w nadmiernych ilościach) oraz soli - zawarty w niej sód podwyższa ciśnienie. Odpowiednio dobrana dieta nie tylko poprawia samopoczucie, ale wspomaga leczenie farmakologiczne.

Kijki zamiast fotela

Niestety, leżąc do góry brzuchem niewiele osiągniemy, nawet przy zmianie diety. Ważne jest bowiem działanie kompleksowe. Pełen sukces osiągniemy, łącząc zdrowe żywienie z ruchem! Brak aktywności fizycznej sprzyja otyłości, sprzyjającej rozwojowi nadciśnienia oraz wystąpieniu powikłań sercowo-naczyniowych.

Najbardziej zalecanym rodzajem aktywności przy profilaktyce i leczeniu nadciśnienia są regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki marsz, pływanie czy jazda na rowerze. Optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała jest nordic walking.

Rzucając wyzwanie jesiennej chandrze, a tym samym podejmując walkę z nadciśnieniem tętniczym, pamiętajmy o rzuceniu palenia - prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca, a z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy.

Leczenie farmakologiczne

Niekiedy profilaktyka i domowe sposoby leczenia nadciśnienia to za mało i konieczne staje się przyjmowanie leków. Pamiętajmy o bezwzględnym stosowaniu się do zaleceń specjalisty i konsekwentnym przyjmowaniu pigułek.

Głównym problemem leczenia nadciśnienia w Polsce jest bowiem jego niska skuteczność (12 proc.) spowodowana słabą współpracą pacjenta z lekarzem. Pacjenci nie dość, że muszą przyjmować wiele preparatów, to jeszcze powinni pamiętać, by zażywać je regularnie, o stałych porach.

W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona, polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego, przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki