MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dziś wygląda grób Cezarego Mocka, bohatera Sanatorium miłości i innych znanych łodzian?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Anna Gronczewska/archiwum Dziennika Łódzkiego
Na łódzkich cmentarzach znajdziemy groby powszechnie znanych ludzi. Artystów śpiewaków, aktorów. Na ul. Ogrodowej pochowano Cezarego Mocka, łodzianina bohatera i zwycięzcę pierwszej edycji "Sanatorium miłości". Na Dołach znajduje się grób światowej sławy śpiewaczki Teresy Żylis - Gary. Jak wyglądają?

Cezary Mocek został królem turnusu „Sanatorium miłości”. ..Nie ukrywał, że wziął w nim udział, by znaleźć miłość, ale też by nie być samotnym. Mieszkał na łódzkim Teofilowie. Przez wiele lat pracował jako taksówkarz. Przed laty przeżył wielki dramat. Jego żona wyszła rano do pracy. Przechodziła przez pasy i została potrącona przez samochód. Zginęła. Koledzy z programu „Sanatorium miłości” bardzo polubili pana Cezarego. Mówili, że był szczerym, bezpośrednim, niezwykle ujmującym człowiekiem. Kimś kogo trudno było nie obdarzyć sympatią od pierwszej chwili, pierwszego spotkania. Potrafił oczarować nie tylko swoich partnerów z programu, ale też jego ekipę oraz wszystkich tych, którzy mieli przyjemność i zaszczyt się z nim spotkać.

Nic więc dziwnego, że to on wygrał pierwszą edycję „Sanatorium miłości”. Niestety nie doczekał emisji finałowego odcinka. Zmarł po krótkiej chorobie w lutym 2019 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Na jego pogrzeb przyjechał Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Teresa Żylis – Gara była światowej klasy śpiewaczką. Ale swoją wielką karierę zaczynała w Łodzi. Potem przez kilkanaście sezonów soparnistka pracowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, występowała z takimi sławami, jak Luciano Pavarotti, Herbert von Karajan, Jose Carreras. Śpiewała też w mediolańskie La Scali. Ostatnie lata swego życia spędziła pod Łodzią. W tym mieście chciała być też pochowana...

W komunalnej części cmentarza na Dołach pochowano też Józefa Niewiadomskiego. Był łodzianinem. Już w 1945 roku złożył przysięgę harcerską i został członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Działał też w Związku Młodzieży Polskiej. Legitymację partyjną PZPR odebrał w 1951 roku. W 1966 roku. rozpoczął pracę w Komitecie Łódzkim PZPR w Wydziale Kultury, Nauki i Oświaty. W 1974 roku został I sekretarze Komitetu Dzielnicowego PZPR Łódź – Śródmieście.

W 1977 roku został wiceprezydentem Łodzi, a już po roku prezydentem, a także wojewodą łódzkim. Pełnił tę funkcję do 1985 roku. Wtedy na krótko wyjechał do Warszawy, gdzie 12 listopada został ministrem budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej. Ale już w lipcu 1986 roku powrócił do Łodzi. Wybrano go I sekretarzem Komitetu Łódzkiego PZPR. Był nim do 1989 roku. Potem został łódzkim radnym w latach 2002 – 2006, a potem od lutego do listopada 2010. Należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Na Dołach znajdziemy też groby innych znanych Polaków. Między innymi Bogusława Meca, Jacka Bierezina, Andrzeja Niemczyka, Ludwika Benoit czy Bogusława Sochnackiego. Natomiast uwielbiany przez łodzian Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, były dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi spoczął na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki