MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się kłócą ze sobą związkowcy w Bełchatowie

Maciej Wiśniewski
Bełchatowscy związkowcy kłócą się o układ zbiorowy dla pracowników firmy Elbest Security. Państwowa Inspekcja Pracy nie zarejestrowała układu zbiorowego dla części pracowników tej firmy, bo nie podpisał go związek zawodowy Zjednoczeni. Chce on układu dla wszystkich, przy okazji padają ostre słowa. W połowie lipca wygasają zapisy zakładowego układu zbiorowego pracy w Elbeście Security Oddział Rogowiec 1, a nowego układu nie ma.

Rejestracji dokumentu opracowanego w chwili powstania spółki Elbest Security w lipcu ubiegłego roku odmówiła Państwowa Inspekcja Pracy, bo jak mówi rzecznik okręgowego inspektoratu PIP w Łodzi, nie podpisał jej jeden z reprezentatywnych związków zawodowych, którego podpis musi widnieć na porozumieniu, aby było ono ważne.

Nie zgadzamy się na dzielenie pracowników spółki na lepszych i gorszych, bo nie widzimy różnicy pomiędzy pracownikami oddziałów Rogowiec 1 i Rogowiec 2, którzy wykonują tą samą pracę 

 

Chodzi o

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników „Zjednoczeni

”, najmłodszy, ale też najliczniejszy związek zawodowy w Elbeście Security, zrzeszający ok. 400 osób.

- Nie zgadzamy się na dzielenie pracowników spółki na lepszych i gorszych, bo nie widzimy różnicy pomiędzy pracownikami oddziałów Rogowiec 1 i Rogowiec 2, którzy wykonują tą samą pracę, tymczasem układ zbiorowy proponowany jest tylko dla oddziału Rogowiec 1 - mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca „Zjednoczonych”.

Równego traktowania wszystkich pracowników ochrony „Zjednoczeni” domagali się podczas pikiety pod bełchatowskim Sport Hotelem w połowie grudnia.

Ich zdaniem objęcie ochroną ZUZP tylko pracowników jednego oddziału, gdy pozostali pracują tylko w oparciu o kodeks i regulamin pracy, jest niemoralne. 

Tymczasem za brak podpisu pod dokumentem ZUZP „Zjednoczonych” krytykują ich koledzy z innych związków zawodowych, którzy pod układem zbiorowym dla Rogowca 1 się podpisali.

Najpierw wynegocjujmy wspólnie dobre warunki dla pracowników Rogowca 1, a potem postarajmy się o podobne regulacje dla innych oddziałów, bo za chwilę wszyscy tych uprawnień będą pozbawieni 

 

Andrzej Nalepa, szef Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w elektrowni Bełchatów

uważa, że brak podpisu jednego ze związków paraliżuje negocjacje z pracodawcą. 

- Negocjowane było podniesienie dofinansowania do biletów i wysokość zasadniczej pensji, od której miały być liczone dodatki - mówi Andrzej Nalepa. - Miała być na poziomie takim, jak w oddziale pierwszym, czyli dodatki byłyby liczone od minimalnego wynagrodzenia krajowego, a to sytuacja otwierająca szansę na zbliżenie warunków pracy w obu tych oddziałach - mówi Andrzej Nalepa.

Z kolei  

Adam Olejnik, przewodniczący związku „Odkrywka” z kopalni Bełchatów

podkreśla, że idąc tokiem myślenia „Zjednoczonych”, powinno się wynegocjować ZUZP dla całej grupy PGE, a to nie jest możliwe.

- Przecież kopalnia lub elektrownia Bełchatów też są tylko oddziałami PGE GiEK, a każdy z nich ma swój ZUZP – podkreśla Olejnik. - Najpierw wynegocjujmy wspólnie dobre warunki dla pracowników Rogowca 1, a potem postarajmy się o podobne regulacje dla innych oddziałów, bo za chwilę wszyscy tych uprawnień będą pozbawieni - mówi Adam Olejnik.

To jest sytuacja kompromitująca związki, bo pracodawca zaoszczędził grube pieniądze, które mogły trafić do pracowników

 

Wycofanie się władz Elbestu Security z negocjacji w sprawie ujednolicania warunków pracy z powodu nieważności ZUZP, do którego można się odnieść, to zdaniem Andrzeja Nalepy kompromitacja związków zawodowych. 

- To jest sytuacja kompromitująca związki, bo pracodawca zaoszczędził grube pieniądze, które mogły trafić do pracowników - mówi Andrzej Nalepa.

Tyle, że o ujednolicenie zakładowego układu zbiorowego pracy dla obu oddziałów Rogowca apeluje związek „Zjednoczeni”. Pismo do zarządu spółki i innych związków o podjęcie w tej kwestii rokowań zostało wysłane w tym tygodniu. 

Młody związek chce nie tylko ujednolicenia warunków pracy dla wszystkich pracowników Elbestu Security, ale też renegocjacji warunków ZUZP.

Układ zakwestionowany przez PIP został zawarty w lipcu ubiegłego roku, w momencie rejestracji nowej spółki, wydzielonej z Elbestu.

Jest praktycznie tożsamy z ZUZP, który związkowcy wynegocjowali jeszcze z Elbestem w grudniu 2014 r. w Krynicy. 

Osoby z największym stażem straciły nawet połowę pensji. Sprzedano nas za suto zastawione stoły 

 

Jak podkreśla Zofia Kędziak, przyjęte wówczas regulacje zniosły premię roczną i dodatek stażowy, zmniejszyły premie indywidualne i wysokość odpisu socjalnego.

I choć część tych uprawnień Elbest od pracowników wykupił, to jej zdaniem i tak są oni stratni. - Osoby z największym stażem straciły nawet połowę pensji - podkreśla Zofia Kędziak. - Sprzedano nas za suto zastawione stoły - mówi ostro.

Zdaniem związkowców ze „Zjednoczonych” do 13 lipca jest dużo czasu, by wynegocjować nowy ZUZP.  

Spółka Elbest Security powstała w lipcu 2015 r., skupiając działalność ochroniarską, prowadzoną wcześniej przez zajmującą się również hotelami i gastronomią spółkę Elbest. 

Różnice płacowe pomiędzy pracownikami oddziałów Rogowiec 1 i Rogowiec 2 wynikają z zaszłości historycznych, kiedy to Elbest konsolidował branżę hotelarsko-ochroniarską z grupy PGE, gdzie w poszczególnych spółkach płace były różne.

Zakładowy układ zbiorowy pracy dla Elbestu został wynegocjowany w Krynicy w grudniu 2014 r. Kiedy w lipcu 2015 r. powstała spółka Elbest Security, jego zapisami objęto pracowników oddziału Rogowiec 1, a więc tych, którzy przeszli do Elbestu Security z centrali spółki. W grudniu ten ZUZP zakwestionował PIP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki