Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka dieta, takie zdrowie

Dorota Domienik
123RF
Każdy pretekst jest dobry, by zacząć się zdrowo odżywiać. Kto i jaką dietę powinien stosować na co dzień?

Na odporność

Jedni z nas nie wiedzą nawet, co to katar czy ból gardła, drudzy – i tych jest niestety więcej – nawet kilka razy w roku łapią infekcje.

– Do pracy na najwyższych obrotach zmotywuje nasz organizm dieta bogata w witaminy A i C oraz składniki mineralne takie jak selen czy cynk – mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia firmy Nestlé Polska S.A. – Dlatego też nie powinno w niej zabraknąć czerwonych, pomarańczowych owoców i warzyw (zawierają prowitaminę A i witaminę C), kiełków pszenicy, tłustych ryb, brokułów (zawierają dużo selenu) oraz czerwonego mięsa, pestek dyni, jajek, mleka i musztardy. Znajdziemy w nich najwięcej antybakteryjnego cynku. 

Na pamięć

Dobra wiadomość dla wielbicieli diety śródziemnorskiej: z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że będące jej podstawą ryby, warzywa, owoce i oliwa z oliwek mają dobry wpływ na naszą pamięć, a co za tym idzie mogą odgrywać bardzo istotną rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Dieta śródziemnomorska nie tylko obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, ale poprawia też kondycję ścian naczyń krwionośnych i najprawdopodobniej zmniejsza nasilenie procesów zapalnych.

U osób żyjących na wybrzeżu Morza Śródziemnego zaobserwowano też najniższą w Europie zachorowalność na choroby układu krążenia oraz nowotwory przewodu pokarmowego. Dowiedziono ponadto, że dieta śródziemnomorska zapobiega powstawaniu miażdżycy, która jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca, zawałów i udarów. Jest to przede wszystkim zasługa spożywania oliwy z oliwek. Tłuszcz ten obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi i zawiera witaminę E oraz polifenole przeciwdziałające powstawaniu wolnych rodników, które sprzyjają miażdżycy i nowotworom.

Dieta ta obniża występowanie nowotworów złośliwych. Zawarty w warzywach i owocach błonnik pokarmowy stanowi w jelicie grubym pożywkę dla bakterii, które tam bytują. W wyniku zachodzącego w jelicie procesu powstają kwasy: masłowy, propionowy i octowy, które hamują przemiany związków o działaniu rakotwórczym. 

Na krążenie

Za opuchliznę i uczucie ciężkości nóg może odpowiadać zastój wody w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowane spożycie soli, sodu i innych substancji chemicznych. Pamiętajmy o tym, że sól znajduje się nie tylko w naszych solniczkach. Producenci żywności dodają ją także do gotowych dań, sosów, zup w proszku.Aby pozbyć się obrzęków, jedzmy owoce i warzywa, które zawierają wodę i działają moczopędnie – np. ananasy, ziemniaki, seler i pietruszkę.

W naszej diecie nie może zabraknąć witamin E i C, które wpływają na przepuszczalność i wytrzymałość naczyń. Jedzmy więc dużo ryb (sardynki, łososie), migdałów, soi, nasion słonecznika, pomidorów, szpinaku, brokułów, kapusty.

Na wzrok

Niedobór witamin, luteiny i zeaksantyny może stać się przyczyną zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Choroba dotyka przede wszystkim osoby po 65. roku życia, jednak jej profilaktyka powinna trwać przez całe życie.
Zdrowa dieta, składająca się z zielonych warzyw takich jak szpinak, brokuły, groszek, brukselka, a także z owoców i tłustych ryb morskich wspomaga funkcje narządu wzroku i pozwala utrzymać oczy w dobrej kondycji.

Na wysoki cholesterol

Dieta antycholesterolowa nie wymaga niezwykłych wyrzeczeń. Chyba że ktoś nie wyobraża sobie życia bez golonki, Big Mac’a, frytek i innych ociekających tłuszczem produktów i potraw albo nie potrafi nie zjeść na raz całej czekolady, bez względu na jej rozmiary. Niezwykle istotnym czynnikiem w walce z nadmiarem cholesterolu jest błonnik pokarmowy znajdujący się w warzywach, owocach, produktach zbożowych, w tym w otrębach owsianych.  

Na nadciśnienie

Jedną z podstawowych zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest odpowiednia dieta. Koniecznie powinny się w niej znaleźć ryby (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3), zawierające potas warzywa  i owoce, oliwa, czosnek, a także seler zawierający aktywny składnik (3-n-butyl-ftalid) obniżający ciśnienie i cholesterol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki