Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Suchan zostaje dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi do 2021 roku

Łukasz Kaczyński
Jarosław Suchan, historyk sztuki, kurator, od 2006 roku dyrektor Muzeum Sztuki
Jarosław Suchan, historyk sztuki, kurator, od 2006 roku dyrektor Muzeum Sztuki Grzegorz Gałasiński
Jarosław Suchan pozostaje dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi. Minister kultury Małgorzata Omilanowska przedłużyła z nim kontrakt na kolejne 7 lat - do 2021 roku. Tym samym zaakceptowała przedstawiony przez szefa MS program działania dla jednego z najważniejszych krajowych muzeów, współdotowanego przez ministerstwo.

Co Jarosław Suchan zaplanował dla MS?

- Rozwinięcie najważniejszych dotychczasowych wątków - wyjaśnia Jarosław Suchan. - Nacisk położyłem na trzy aspekty: wzmocnienie międzynarodowego wymiaru działalności; działalność naukowo-badawczą; wzmożenie starań o to, by łodzianie jeszcze bardziej niż do tej pory mieli poczucie, że to jest "ich" muzeum. Proponuję więc kontynuację. Gdybym zaproponował coś zupełnie nowego, sugerowałbym, że to, co zrobiliśmy do tej pory, nie miało sensu.

Zwrot ku globalności w sztuce zaczął się wcześniej i wynikał z konkluzji, iż międzynarodowość jest wpisana w losy MS od momentu powołania tu kolekcji sztuki nowoczesnej. Teraz ulegnie przepracowaniu.

- Świat sztuki jest dziś znacznie bardziej rozległy niż jeszcze 20-30 lat temu i nie obraca się wokół kilku centrów, które narzucają swą wizję peryferyjnym ośrodkom. Jest bardziej pluralistyczny i to, co najciekawsze niekoniecznie musi zdarzać się w Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku - wyjaśnia Suchan. - Dlatego też coraz bardziej interesujące jest konfrontowanie się z tym, co powstaje na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Ameryce Południowej. Tym fenomenem globalizacji sztuki chcielibyśmy się zająć mocniej niż do tej pory. Chodzi też o inne spojrzenie na naszą lokalność i ocenianie jej nie poprzez ciągłe porównywanie z tym, co działo się w "centrach", ale przez zderzanie z innymi lokalnościami. Moim zdaniem, poznawczo jest to dużo bardziej płodna perspektywa.

MS ma zacieśnić współpracę z MoMA w Nowym Jorku i z Muzeo Raina Sofia w Madrycie - instytucjami z grona pięciu najważniejszych na świecie. Z MoMA wymieni się kuratorami, w MRS, które ma oryginalny program kuratorski dla swych zbiorów, w 2016 lub 2017 MS zorganizuje wystawę, która będzie też pokazana w Pinakotece w Sao Paulo.

W 2013 roku ministerstwo nauki oceniło działalność MS i nadało mu status jednostki badawczej (w kraju są tylko 2 takie muzea). Suchan wychodzi z założenia, że mając unikalne archiwa i kompetencje MS związane z badaniem sztuki XX wieku, powinno się z tego korzystać. W planach jest m.in. otworzenie wraz z ASP nowego podyplomowego kierunku - edukacji artystycznej.

W programie przedstawionym minister kultury widnieje też powstanie siedziby ms3 - przez rozbudowanie ms2. Nowy budynek miałby podobną kubaturę (5 tys. m kw.) i stanąłby na parkingu Manufaktury od strony ul. Ogrodowej. Szacowany koszt inwestycji to 100 mln zł. Źródło? Głównie środki unijne.

- Od początku mówiłem, że ms2 tylko częściowo zaspokaja nasze potrzeby. Ciągle mamy za mało przestrzeni magazynowej - podkreśla Jarosław Suchan. - Przydałaby się nam też duża przestrzeń do realizacji wystaw czasowych. 600 metrów w ms2 to nie aż tak wiele. Duże europejskie projekty wymagają dwa razy większej.

Nowością byłaby przestrzeń publiczna o charakterze dziedzińca, gdzie mogłyby być realizowane działania performatywne. Kolejne prace mają dotyczyć głównej siedziby MS, dawnego Pałacu M. Poznańskiego przy ul. Więckowskiego. Budynki archiwum i biblioteki są dziś w katastrofalnym stanie i wymagają kapitalnego remontu. Dodatkowo ich komunikacja z pałacem byłaby dostosowana do osób niepełnosprawnych.

- Pracowałem w trzech miastach: Krakowie, Warszawie i Łodzi. Tylko tu mam poczucie, że robię coś istotnego dla miasta. To może nieskromne, ale czuję, że wciąż mam Łodzi co zaoferować. A to fascynujące miasto, które pobudza wyobraźnię - mówi Suchan, historyk sztuki, kurator i krytyk.

Z pochodzenia krakowianin, dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi został 2006 roku.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki