Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze nie opera, a już nie operetka od Straussa

Aida Stępniak
Krzysztof Szymczak
Jedna z najpopularniejszych operetek Johanna Straussa, w reżyserii Tomasza Koniny, wejdzie do łódzkiego repertuaru.

Opera bywa sztuką trudną i niezrozumiałą. Ma jednak swój nieco lżejszy odpowiednik - operetkę. Ten właśnie gatunek upodobał sobie przedstawiciel słynnej wiedeńskiej kompozytorskiej dynastii, autor niezapomnianego walca "Nad pięknym modrym Dunajem" - Johann Strauss syn.

Ma ich w dorobku kilkanaście - do najsłynniejszych należą "Zemsta nietoperza", "Noc w Wenecji", "Wiedeńska krew" i "Baron cygański". Tę ostatnią postanowił wziąć na warsztat łódzki Teatr Wielki - przestrzeń w tej materii otworzył mu Teatr Muzyczny, który już dawno nie proponował łódzkim melomanom premier tego gatunku.

Libretto autorstwa Ignatza Schnitzera, którego akcja rozgrywa się w XVII-wiecznych Węgrzech (oraz częściowo w Wiedniu), opowiada o perypetiach młodego Sandora Barinkaya, który powraca w rodzinne strony, by odzyskać należny mu majątek. Jak na operetkę przystało, wpada w miłosne tarapaty - oświadcza się pięknej Arsenie, która jednak oddaje serce synowi swojej guwernantki, Ottokarowi. Widząc niedoszłą narzeczoną w objęciach innego, Barinkay wstępuje w związek małżeński z piękną Cyganką Saffi, która oczywiście nie jest tym, za kogo się podaje...

Tę już dość mocno zagmatwaną sytuację komplikuje ojciec Arseny - przedsiębiorczy i przebiegły hodowca świń, Kalman Żupan, który stara się wszelkimi dostępnymi sposobami powiększyć swój stan posiadania, a pojawienie się młodego Sandera jest mu wyjątkowo nie na rękę.

W tym całym galimatiasie pojawia się również zakopany skarb (którego równie wytrwale, co bezskutecznie poszukuje Ottokar) i wiele innych zawiłości. Całość zmierza do szczęśliwego zakończenia - zakochani połączą się na wieki, a dobro zostanie nagrodzone. Choć w łódzkim spektaklu ma też pojawić się niepokojące drugie dno tej historii...

Gdy do tego dodać lubianą przez publiczność pełną wiedeńskiej lekkości muzykę, zapowiada się niezwykle ciekawe przedstawienie.
Spektatkl wyreżyserował Tomasz Konina. Kierownictwa muzycznego łódzkiej realizacji podjąl się Bassem Akiki. Za kostiumy odpowiada Joanna Jaśko-Sroka, a za choreografię- Monika Myśliwiec.

Na łódzkiej scenie wystąpią w sobotę Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Olga Maroszek, Joanna Moskowicz (gościnnie), Łukasz Motkowicz, Marcin Ciechowicz, Łukasz Załęski, Przemysław Rezner i Dawid Kwieciński.

Premiera odbędzie się w sobotę, 21 marca, o godz. 19, w Teatrze Wielkim w Łodzi (Plac Dąbrowskiego). Kolejne przedstawienia 22 i 24 marca.

Źródło x-news: Prapremiera "Skrzypka na dachu" w Białymstoku. 50 lat po Broadwayu

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki