Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień węgielny pod centrum onkologii w szpitalu Bonifratrów w Łodzi ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Szpital bonifratrów w Łodzi wzbogaci się o nowy pawilon onkologiczny. Znajdą w nim opiekę m.in. pacjenci oddziału paliatywnego i leczeni chemioterapią. CZYTAJ DALEJ>>>.
Szpital bonifratrów w Łodzi wzbogaci się o nowy pawilon onkologiczny. Znajdą w nim opiekę m.in. pacjenci oddziału paliatywnego i leczeni chemioterapią. CZYTAJ DALEJ>>>. materiały prasowe
Szpital bonifratrów w Łodzi wzbogaci się o nowy pawilon onkologiczny. Znajdą w nim opiekę m.in. pacjenci oddziału paliatywnego i leczeni chemioterapią.

Do końca roku przy prowadzonym przez zakon bonifratrów szpitalu św. Jana Bożego w Łodzi zbudowane zostanie Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Akt erekcyjny podpisano i uroczyście wmurowano w piątek w obchodzony w Kościele katolickim Światowy Dzień Chorego. Budowę pobłogosławił abp. Grzegorz Ryś.

Centrum onkologiczne znajdzie się w nowym pawilonie przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61. Będzie to budynek piętrowy o powierzchni około 1,4 tys. mkw. Prace na placu budowy już się rozpoczęły, mają zakończyć się w grudniu tego roku. Koszt inwestycji to 17 mln zł, pieniądze to środki własne szpitala.

Jak podkreśla prezes szpitala Bonifratrów Mateusz Kuzdak nowa inwestycja pozwoli przeorganizować działanie obecnych oddziałów oddziałów, wprowadzić bardziej kompleksową opiekę nad pacjentem onkologicznym i zwiększyć liczbę zabiegów. Powstanie bowiem centralna sterylizatornia, zakład diagnostyki obrazowej, oddział onkologii klinicznej, oraz dziennej chemioterapii. Będzie też nowa sala operacyjna i powiększony pokój wybudzeń.

- To nie byłoby możliwe bez rozbudowy szpitala i powstania nowego, dwukondygnacyjnego budynku - mówi prezes Kuzdak.

Obecnie szpital bonifratrów ma 144 łóżka na różnych oddziałach, prowadzi m.in. operacje onkologiczne i ma największy w Polsce zakład patomorfologii. Po ukończeniu inwestycji oddział onkologiczny wzbogaci się o kolejne 10 łóżek, oddział medycyny paliatywnej zwiększy się do 30 łóżek, a na jednodniowym oddziale chemioterapii jednocześnie leki będzie mogło otrzymywać 20 pacjentów.

W województwie łódzkim jest ponad 50 szpitali prowadzących leczenie onkologiczne. Największym jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, który w ostatnich latach leczyło około 40 proc. pacjentów z regionu.

Piotr Adamczyk, odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek województwa łódzkiego jest przekonany, że nowe inwestycje są potrzebne.

- Najbliższe lata, a nawet całe stulecie będą naznaczone wieloma chorobami onkologicznymi, więc zarówno ten ośrodek jak i szpital im. Kopernika jak i inne ośrodki będą mieć bardzo dużo pracy - ocenia.

HOROSKOP 2022

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki