Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. W gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się długo wyczekiwana konferencja na temat interpłciowości i transpłciowości [FOTO]

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W środowy poranek, 27 marca w gmachu Sejmu Śląskiego rozpoczęła się konferencja "Zrozumieć interpłciowość i transpłciowość - prosto, ale interdyscyplinarnie o trudnych zagadnieniach". Wydarzenie przyciągnęło do Katowic nauczycieli, psychologów i pedagogów z całego województwa śląskiego, którzy wysłuchali wystąpień panelistów - naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Śląskiego. [FOTO]

Konferencja "Zrozumieć interpłciowość i transpłciowość" - prosto o trudnym

Jak przekonywali organizatorzy wydarzenia, przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego "Metis" w Katowicach, chęć zorganizowania konferencji zrodziła się przed rokiem, a jej inicjatorem była wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego, Urszula Koszutska.

Jak wielokrotnie podkreślano wokół tematu interpłciowości i transpłciowości przez lata narosło wiele mitów i przekłamań, a walka ze stereotypami i szkodliwymi społecznie opiniami może odbywać się tylko poprzez edukację. Dlatego dzisiejsza konferencja była skierowana przede wszystkim do szeroko rozumianego środowiska edukacyjnego, specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz lekarzy.

- Z mojej perspektywy pracy psychologa i psychoterapeuty, bo to jest mój właściwy zawód, obserwuję, że potrzebna jest wiedza na temat tego zjawiska. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze, żeby młodzi ludzie i nauczyciele wiedzieli w czym się poruszają, a także rodzice mieli świadomość, co się dzieje z rozwojem seksualnym własnego dziecka. Dostrzegam również to, że wielu młodych ludzi w wieku dorastania zadaje sobie pytania: kim jestem, do czego zmierzam, co jest z moją płciowością. Dlatego edukujemy w naszym województwie psychologów, pedagogów, nauczycieli, którzy będą mogli na podstawie najlepszej dostępnej wiedzy, odpowiadać na te nurtujące młodych ludzi pytania - wyjaśniała Urszula Koszutska.

Spotkanie podzielone było na dwie sesje, podczas których odbyły się po trzy wykłady naukowców z Śląskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

- Należy podkreślić, że w naszym regionie mamy Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, w którym jest bardzo dobry zespół specjalistów, którzy zajmują się właśnie tą tematyką. Dzisiaj to właśnie ich zaprosiliśmy do gmachu Sejmu Śląskiego, aby porozmawiali na temat stereotypów, mitów i schematów, które funkcjonują wśród społeczeństwa - dodaje Urszula Koszutska.

Mała świadomość społeczna, wielki dramat człowieka

Jedną z prelegentek konferencji była prof. dr hab. n. med. Aneta Gawlik-Starzyk, kierowniczka Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która zainaugurowała wydarzenie swoim wykładem "Osoba interpłciowa z perspektywy endokrynologa".

- Będę się starała przedstawić w bardzo przystępny sposób aspekty medyczne, dotyczące osób, które urodziły się z nietypowymi narządami, to są osoby, które określamy mianem interpłciowych. W drugiej części przybliżę problematykę osób transpłciowych, czyli osób, które identyfikują się odmiennie od tej płci przypisanej przy urodzeniu, czyli płci administracyjnej - wyjaśniała prof. Aneta Gawlik-Starzyk.

Jak twierdzi prof. Gawlik-Starzyk proces leczenia osób interpłciowych i transpłciowych jest żmudny i skomplikowany. Wiąże się z olbrzymimi emocjami młodych pacjentów i ich rodziców. Często towarzyszy temu niezgoda na zastaną sytuację.

- Leczenie interpłciowe najczęściej związane jest z towarzyszącymi zaburzeniami hormonalnymi, brakiem hormonów płciowych, więc tutaj to leczenie polega na uzupełnianiu tego, czego zabrakło, czego nie ma - tłumaczy profesor Gawlik-Starzyk. - Jeśli chodzi o osobę transpłciową to sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo my - endokrynolodzy, musimy tego pacjenta wesprzeć, obniżyć poziom stresu i dysforii płciowej, który jest związany z tym, że pacjent identyfikuje się odmiennie od tego jaki się urodził. W tym wypadku mówi się bardziej o interwencji medycznej, tranzycji medycznej, która polega również na podawaniu hormonów, najpierw tych, które blokują dojrzewanie, a potem hormonów, które afirmują - dodaje.

Osoby interpłciowe podlegają zabiegom stosunkowo szybko, nawet w pierwszym roku życia. W momencie kiedy dziecko rodzi się z nietypowymi narządami, płeć przypisuje się na podstawie identyfikacji płciowej pacjenta lub w przypadku małego dziecka wg przypuszczeń (poprzedzonych licznymi obserwacjami) z jaką płcią będzie się w przyszłości identyfikował. Z kolei zabiegi osób transpłciowych odbywają się stosunkowo później.

- Duży problem leży w tym, że dotyczy to osób małoletnich, które z jednej strony są najważniejsze w tej sprawie, a z drugiej strony nie podejmują do końca decyzji, te decyzje podejmują za nich ich rodzice i opiekunowie prawni - wyjaśnia profesor Aneta Gawlik-Starzyk.

W czasie konferencji poruszono wszystkie aspekty związane z leczeniem osób transpłciowych i interpłciowych - perspektywę endokrynologiczną, chirurgiczną, psychologiczną i prawną. W najbliższym czasie również zostaną wydane zalecenia dla osób transpłciowych, w których znajdą się najważniejsze informacje dotyczące tranzycji medycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera