Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice włącza się w dystrybucję węgla. Od poniedziałku 14 listopada mieszkańcy Katowic będą mogli składać wnioski o zakup surowca

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Katowice włącza się w dystrybucję węgla
Katowice włącza się w dystrybucję węgla ARC Polska Press/Paweł Dubiel
Miasto Katowice włącza się w dystrybucję węgla. Od poniedziałku, 14 listopada 2022 roku mieszkańcy stolicy województwa śląskiego będą mogli składać wnioski o zakup surowca na preferencyjnych warunkach. – Ważną kwestią jest fakt, że katowiczanie będą mieli do dyspozycji węgiel wydobywany przez PGG, która odpowiada za jego jakość – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dokumenty należy złożyć albo elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, albo w jednym z dziewięciu oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub centrali tej instytucji. Wysokość opłaty za węgiel będzie uzależniona od ilości surowca, jaką wnioskodawca zamierza kupić. Do koordynacji samej dystrybucji zostało wyznaczone Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach, które podejmie współpracę z komercyjnymi składami węglowymi.

Miasto Katowice włącza się w dystrybucję węgla

Samorząd stolicy województwa śląskiego zadecydował o włączeniu się w dystrybucję węgla, co ma pomóc mieszkańcom miasta w nabyciu tego surowca po niższej cenie, niż w prywatnych składach węglowych.

– (...) podjęliśmy decyzję, że włączymy się w działania rządowe i pomożemy w dystrybucji węgla na naszym terenie. Zadanie to jest trudne i złożone, ale wiele razy w kryzysowych sytuacjach pokazywaliśmy, że potrafimy szybko i skutecznie działać. Ważną kwestią jest fakt, że katowiczanie będą mieli do dyspozycji węgiel wydobywany przez PGG, która odpowiada za jego jakość. Poza samym węglem pozostaje także kwestia szybkiej i profesjonalnej obsługi mieszkańców. Wnioski będzie można składać aż w dziesięciu punktach w różnych częściach miasta oraz drogą elektroniczną poprzez ePUAP – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Węgiel na preferencyjnych warunkach także dla mieszkańców Katowic

Jak informuje Urząd Miasta, katowiczanie również będą mieli możliwość zaopatrzenia się w dystrybuowany przez samorząd węgiel na preferencyjnych warunkach. W związku z tym, skorzystają z niej zarówno osoby z przyznanym dodatkiem węglowym, jak też te, które nie składały wniosku o jego uzyskanie, ale spełniają warunki do otrzymania takiego dofinansowania.

Poza tym każdy mieszkaniec Katowic, który będzie ubiegał się o zakup węgla za pośrednictwem samorządu musi wypełnić oświadczenie, że ani on, ani żaden z członków jego rodziny nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 złotych brutto za tonę, w ilości co najmniej półtora tony – w przypadku, kiedy wniosek dotyczy zakupu do 31 grudnia 2022 roku lub trzech ton – gdy wniosek dotyczy transakcji od 1 stycznia 2023 roku. Jeśli chodzi o ilość zakupionego węgla, to będzie ona ograniczona maksymalnie do półtora tony surowca.

Składanie wniosków będzie możliwe od 14 listopada 2022 roku

Od poniedziałku, 14 listopada 2022 roku mieszkańcy Katowic będą mogli składać wnioski o zakup węgla, dystrybuowanego przez samorząd. Możliwości starania się o nabycie surowca jest w tym przypadku kilka, a jedna z nich to przesłanie formularza w sposób elektroniczny za pośrednictwem ePUAP. Ponadto, wydrukowane wzory wniosków zostaną też umieszczone w dziesięciu punktach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, gdzie będzie je można wypełnić i przekazać pracownikom instytucji.

– W poniedziałek 14 listopada uruchamiamy możliwość składania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach.

Wnioski dostępne są już na stronie katowice.eu – można je wydrukować i wsunąć do wrzutni, które będą w dziesięciu lokalizacjach na terenie Katowic. Ponadto wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, wystarczy do tej czynności profil zaufany – wyjaśnia Anna Trepka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Lista punktów przyjmujących wnioski:

  • TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10
  • TPPS nr 2 ul. Warszawska 42
  • TPPS nr 3 ul. Oblatów 24
  • TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96
  • TPPS nr 5 ul. Dębowa 16 c
  • TPPS nr 6 ul. Czecha 2
  • TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a
  • TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a
  • TPPS nr 9/10 ul. Krakowska 138
  • w centrali Ośrodka – przy ul. Jagiellońskiej 17

Wysokość opłaty za węgiel będzie uzależniona od preferowanej ilości surowca

Urząd Miasta w Katowicach informuje, że mieszkańcy miasta będą mieli do dyspozycji trzy rodzaje węgla, do których należą: orzech, ekogroszek i groszek, a realizacja wniosków będzie uzależniona od dostaw kopalń PGG. W przypadku otrzymania przez wnioskodawcę decyzji pozytywnej w sprawie możliwości zakupu surowca, konieczne będzie dokonanie opłaty za nabycie węgla, której należy dokonać tylko i wyłącznie na konto Urzędu Miasta Katowice.

Jej wysokość będzie zależna od ilości surowca, jaką mieszkaniec miasta zamierza kupić.

– Przykładowo, gdy jest to jedna tona, to należy wpłacić dwa tysiące złotych. Natomiast w przypadku chęci zakupu półtora tony należy wpłacić trzy tysiące zlotych – wyjaśnia katowicki Urząd Miasta. – Po dokonaniu opłaty i jej zaksięgowaniu, przedstawiciele MPGK Katowice skontaktują się bezpośrednio z mieszkańcami, aby ustalić dogodny termin odbioru węgla lub ewentualne zasady skorzystania z odpłatnej oferty dostawy – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera