Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy koniec remontu zabytkowego Starego Rynku w Łodzi? Po rewitalizacji zmieni się nie do poznania. Co tam będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda.
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Grzegorz Gałasiński
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Prace zakończą się w tym roku i pochłoną 8 mln zł. Co teraz tam się dzieje?

Rewitalizacja Łodzi: handel i dużo zieleni

- Na placu wykonano już 1200 m kw. nawierzchni z płyt i kostki granitowej. Trwa montaż przyłącza wodnego do fontanny, budowa kanalizacji sanitarnej i odwodnienia terenu. Robotnicy pracują także przy nowym oświetleniu – układają kable zasilające i montują słupy oświetleniowe. W najbliższych tygodniach kontynuowane będą roboty przy podbudowie i nawierzchni granitowej. Wykonawca przygotowuje się też do nasadzeń zieleni – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Modernizacja Starego Rynku przewiduje wymianę całej nawierzchni i likwidację stopni na placu, w którego centrum staną dwie podświetlane fontanny posadzkowe. Po wschodniej i zachodniej stronie pojawią się zadaszone stanowiska do handlu, a od strony parku – pawilon handlowy. Nie zabraknie też zieleni. Wzdłuż ul. Nowomiejskiej zostaną posadzone klony i jesiony, trawy ozdobne i prawie 300 krzewów. Odpocząć będzie można na kilkunastu ławkach lub drewnianych siedziskach.

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi

Podczas rewitalizacji Starego Rynku doszło do odkryć mających duże znaczenie historyczne. Chodzi np. o ślady po drodze z czasów średniowiecznych oraz piec do wypalania ceramiki z XVII wieku. Ale nie tylko.

Przeczytaj też i zobacz, jak wygląda po efektownej rewitalizacji mająca kiedyś złą sławę ul. Włókiennicza

- Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku przez pięć wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach i kramach oraz szczątki murów nieistniejącej, południowej pierzei rynku. Do tego doliczyć należy ponad tysiąc przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem: ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku – wyjaśniała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor ZIM w Łodzi.

Ponadto natrafiono na ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki. Wszystko to potwierdza, że Stary Rynek był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki