Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w tym roku uaktywniły się wcześniej niż zwykle. Powodem jest bardzo ciepła zima i wysoko temperatura jak na tę porę roku

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Kleszcze robią się aktywne gdy temperatura na dworze jest powyżej 5 stopni Celsjusza. W Polsce sezon związany z aktywnością kleszczy zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.
Kleszcze robią się aktywne gdy temperatura na dworze jest powyżej 5 stopni Celsjusza. W Polsce sezon związany z aktywnością kleszczy zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok. Pixabay
Ciepła zima i temperatura za oknem, która obecnie wynosi kilkanaście stopni Celsjusza sprawiły, że w 2024 roku dość wcześnie uaktywniły się kleszcze. Osoby, które chodzą do lasu lub parku powinni już bardzo uważać na kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby.

Zobacz, jak skutecznie bronić się przed kleszczami

Kleszcze to małe pajęczaki, które w tym roku wcześniej niż zwykle zaczęły atakować ludzi i zwierzęta. Stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia psów i kotów, ale również dla nas. Kleszcze to pasożyty, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Ich aktywność wzrasta szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, a obszary, w których rosną wysokie trawy i wilgotne środowiska są miejscami, gdzie stają się szczególnie uciążliwe. Z powodu ciepłych zim, które pozwalają im na przetrwanie, liczba kleszczy ciągle rośnie. W ostatnich latach obserwuje się och zwiększoną liczbę nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach, co z pewnością wymaga większej uwagi ze strony opiekunów psów.

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby

Kleszcze nie tylko żerują na ludziach i na zwierzętach, żywiąc się ich krwią, ale przede wszystkim mogą przenosić groźne choroby, które tak samo dotyczą nas, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest borelioza, która może prowadzić do poważnych schorzeń układu nerwowego. Objawy tej choroby u psów i kotów mogą obejmować kłopoty z chodzeniem, apatię oraz problemy z układem nerwowym. To jednak nie wszystko - kleszcze są także nosicielami innych chorób, takich jak babeszjoza, anaplazmoza czy erlichioza, które mogą prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych i zaburzeń układu krążenia.

- Spacerowałem po lesie w lutym, a ten miesiąc w tym roku był bardzo ciepły. W nocy kiedy już leżałem w łóżku poczułem dość bolesne ukłucie. Zapaliłem światło i znalazłem na sobie kleszcza. Byłem mocno zdziwiony, bo myślałem, że zimą, kleszcze nie atakuja. Poszedł zapobiegawczo do lekarza. Gdy powiedziałem pielęgniarce o tym, co mi się przydarzyło, nie mogła w to uwierzyć. Lekarz przepisał mi antybiotyk i skierował na badania w kierunku boreliozy – mówi pan Rafał z Łodzi.

Jak zabezpieczyć przed kleszczami siebie i swojego zwierzaka

Istnieje szereg skutecznych środków, które mogą pomóc w ochronie psów i kotów przed kleszczami. Oprócz standardowych preparatów przeciwpasożytniczych i obroży przeciwkleszczowych, weterynarze zalecają stosowanie szczepień przeciwko niektórym chorobom zakaźnym przenoszonym przez kleszcze. Ważne jest również regularne sprawdzanie zwierząt po każdym spacerze, zwłaszcza w obszarach, gdzie kleszczy może być więcej. Specjalne szampony i spraye mogą stanowić dodatkową warstwę ochrony, zwłaszcza przed dłuższymi wypadami do lasu lub parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki