18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klienci kontra BRE Bank w łódzkim sądzie [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała, ab
W łódzkim Sądzie Okręgowym rozpoczął się w środę proces przeciw BRE Bankowi. Pozew zbiorowy złożyło prawie 900 klientów Multibanku i mBanku, niezadowolonych z powodu podwyższania oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich.

Klienci mBanku i Multibanku (oddziały detaliczne BRE Banku), którzy wytoczyli proces, zaciągnęli kredyty hipoteczne tzw. starego portfela, waloryzowane kursem franka szwajcarskiego. Skarżą się, że banki chętnie i szybko podwyższały oprocentowanie kredytu, a ociągały się z jego obniżaniem. Ich zdaniem bank powinien je zmieniać wraz ze zmianami wskaźnika LIBOR CHF 3M. A nie obniżał oprocentowania wraz ze spadkiem tego wskaźnika

W środę odbyła się rozprawa wstępna, na której sąd postanowił, że w ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej" zostanie zamieszczone ogłoszenie o tym postępowaniu, tak aby każdy klient tych banków, który czuje się poszkodowany, mógł wziąć udział w procesie.

Koszt ogłoszenia - zajawka na pierwszej stronie i rozwinięcie w środku gazety - ma wynieść 22,8 tys. zł. Zapłaci za nie Temida. Klientów banków, którzy czują się pokrzywdzonymi, reprezentuje miejski rzecznik konsumentów w Warszawie i tamtejsza kancelaria prawna.

- Zaczęło się jesienią 2009 roku, gdy zaczęli się do mnie zgłaszać pierwsi klienci banków - opowiada wspomniany rzecznik konsumentów Małgorzata Rothert. - Twierdzili, że banki w sposób nieprawidłowy zmieniali oprocentowanie kredytów. Z czasem takich osób było coraz więcej.

Pani rzecznik w ich sprawie wystąpiła do BRE Banku, ale negocjacje zakończyły się fiaskiem, bowiem bankowcy twierdzili, że prawidłowo naliczali odsetki i nie chcieli słyszeć o odszkodowaniach. Dlatego zdesperowani klienci banków postanowili bronić swych racji przed sądem.

- Obecnie mamy na liście 894 osoby czujące się w tej sprawie pokrzywdzonymi - mówi Małgorzata Rothert. - Twierdzą one, że swoje straty szacują średnio na 6 tys. zł. Wśród klientów banków, którzy pochodzą między innymi z Warszawy, Katowic, Poznania i Łodzi.

Sąd odroczył postępowanie do czasu ukazania się ogłoszenia w prasie i odliczenia się wszystkich klientów banków. Co będzie potem?

- Gdy klienci się odliczą przekażemy ich listę sądowi, a ten ustali skład grupy, która stanie się stroną w procesie - wyjaśnia Małgorzata Rothert. - Dopiero wtedy będzie mógł ruszyć właściwy proces, który ostatecznie ustali odpowiedzialność odszkodowawczą banku. Gdy to się stanie, jego klienci indywidualnie lub grupowo będą mogli domagać się od BRE Banku odszkodowania.

Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki