18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika kardiochirurgii w Matce Polce wiosną

Marcin Bereszczyński
Sześcioro Ukraińców przyjechało na praktyki do prof. Molla.
Sześcioro Ukraińców przyjechało na praktyki do prof. Molla. Krzysztof Szymczak
Do końca roku powinna zakończyć się budowa nowej kliniki kardiochirurgii dziecięcej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Później przyjdzie czas na zainstalowanie najnowocześniejszego sprzętu medycznego, a od marca placówka powinna już działać.

- Przez 2 lata budowa kliniki za 16 mln zł przebiega bez zakłóceń. To sukces, że wszystko idzie zgodnie z planem, a nie tak jak autostrady - powiedział Piotr Woźniak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa ICZMP. - Ostatnio dostaliśmy dodatkowe 2,1 mln zł na salę hybrydową. Pozwoli to m.in. przeprowadzić angiografię podczas cewnikowania serca.

W Łodzi salę hybrydową ma szpital przy ul. Sterlinga, ale służy ona dorosłym pacjentom, a nie dzieciom. Pieniądze na dziecięce sale hybrydowe dostały trzy placówki w Polsce - ICZMP, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i szpital w Krakowie.

Klinika, która otwarta zostanie na wiosnę, ma być wyposażona w sprzęt taki sam, jaki mają największe placówki kardiochirurgiczne na świecie. Będzie można w niej operować dwa razy więcej dzieci, bo powstaną dwie sale operacyjne i sale z łóżkami dla 12 pacjentów. Obecnie jest do dyspozycji jedna sala operacyjna i 7 łóżek.

Kardiochirurgia dziecięca pod kierownictwem prof. Jacka Molla jest czołową kliniką, nie tylko w Polsce. Z doświadczeń łódzkich lekarzy korzystają w ostatnich latach m.in. Ukraińcy. Niedawno przyjechało na praktyki sześcioro ukraińskich kardiochirurgów - czworo z Kijowa i dwoje z Odessy. Urząd Marszałkowski w Łodzi postanowił sfinansować pobyt gości, ponieważ jest to region partnerski. Dzięki temu lekarze Irina Buriaczenko i Wiktor Lazaniuk spędzą miesiąc na praktykach.

- Lekarze z Ukrainy chcą zdobyć u nas doświadczenie, aby nie popełniać błędów. Ja robiłem to samo. Szkoliłem się w USA - mówi prof. Jacek Moll, kierownik kliniki kardiochirurgii ICZMP. - Byłem w Kijowie i Odessie, operowałem tam. Stąd współpraca i możliwość przyjazdu do nas lekarzy z Ukrainy. Cieszę się, że przyjeżdżają coraz częściej.

Dotychczas praktyki odbyło w Łodzi już około 50 lekarzy zza wschodniej granicy.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki