Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koji Kamoji laureatem Nagrody im. K. Kobro Muzeum Sztuki w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi
W Muzeum Sztuki w Łodzi w środę 1 grudnia odbyło się wręczenie nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2020. Laureatem prestiżowego wyróżnienia został malarz, twórca obiektów i instalacji Koji Kamoji.

Koji Kamoji urodził się w 1935 roku w Tokio. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio, a w 1959 roku przyjechał do Polski i podjął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta osiadł w naszym kraju i należy do najwybitniejszych twórców polskiej awangardy.

Jury, któremu przewodniczył Jakub Ciężki (obok Wojciecha Ledera, Piotra Lutyńskiego i Małgorzaty Szymankiewicz), przyznało nagrodę - po krótkich naradach i jednomyślną decyzją - „za konsekwentną postawę, za poszukiwanie harmonii, za skupienie, wrażliwość i skromność, za siłę i uniwersalność przekazu, za poszerzanie granic sztuki, za łączenie dwóch kultur”.

„Od wielu lat, w sposób niezwykle konsekwentny i uniwersalny, z dystansem i spokojem, zamyka w formę i utrwala to, co ulotne - myśli, nastroje, uczucia, przemiany i chwilowe wrażenia. Jego minimalistyczne realizacje wymuszają na odbiorcy zaangażowanie emocjonalne i intelektualne, a wartości duchowe, pojęcia egzystencjonalne, materialność i metafizyka znajdują w jego sztuce niepowtarzalną formę. Dzięki jego wrażliwości i otwartości na naszą kulturę otrzymaliśmy lekcję, że ciągłe poszukiwanie może stać się filozofią zarówno życia jak i sztuki” - możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jurorów.

Od 1967 roku Koji Kamoji związany jest z Galerią Foksal w Warszawie. Jest laureatem Nagrody Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida w 1975 roku oraz Nagrody im. Cybisa w 2015 roku. W roku 2018 Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zorganizowała szeroką retrospektywę prac artysty od lat 60. XX wieku po prace najnowsze. Prace artysty charakteryzują minimalizm i użycie prostych, łatwo dostępnych materiałów jak papier, sklejka, kamienie czy aluminium.

Nagroda im. Katarzyny Kobro jest wręczana przez artystów i jej założeniem jest honorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką Maria Morzuch.

Dotychczas Nagrodę im. K. Kobro otrzymali: Zbigniew Dłubak (2001), Jürgen Blum-Kwiatkowski (2002), Andrzej Dłużniewski (2003), Krzysztof M. Bednarski (2004), Teresa Murak (2005), Krzysztof Wodiczko (2006), Jerzy Lewczyński (2007), Zbigniew Rybczyński (2008), Andrzej Lachowicz (2009), Zygmunt Rytka (2011), Natalia LL (2012), Cezary Bodzianowski (2013), Robert Rumas (2014), Jadwiga Sawicka (2015), Karolina Wiktor (2016), Piotr Bosacki (2017), Cecylia Malik (2018), Ewa Ciepielewska (2019).

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki