MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kolory Polski" w Sulejowie i Lipcach Reymontowskich: Spotkanie z barokiem i jazzem

Łukasz Kaczyński
Podczas zeszłorocznej edycji "Kolorów Polski" Patryk "Tik-Tak" Matela wystąpił w Dobroniu, teraz zagra w Lipcach
Podczas zeszłorocznej edycji "Kolorów Polski" Patryk "Tik-Tak" Matela wystąpił w Dobroniu, teraz zagra w Lipcach Tomasz Ogrodowczyk/materiały prasowe
XV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" powoli zbliża się ku końcowi. W sobotę koncert, który przypomni muzyczne motywy epoki baroku, a w niedzielę muzyczne pojednanie akordeonu z beatboksem.

15. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" powoli zbliża się ku końcowi. Kolejne dwa koncerty pokażą melomanom, że to, co wydawało się już dobrze znane, może ukazać nową twarz.

W sobotę 16 sierpnia o godz. 19 rozpocznie się w Klasztorze o. Cystersów w Sulejowie (ul. Opacka 13) koncert, który opowie o ścieżkach, jakie w epoce baroku przemierzały muzyczne motywy. Zdarzało się bowiem, że artyści podróżujący po świecie wpływali na twórców lokalnych zaszczepiając w nich swoje idee i styl. Bywało też odwrotnie, wtedy "światowcy" dawali uwieść się lokalnej kulturze.

- Tak było w przypadku Tobiasa Hume'a, który jako oficer armii szwedzkiej i rosyjskiej miał szczycić się zgładzeniem aż dziesięciu tysięcy Polaków, co nie przeszkodziło mu w pokochaniu polskiej muzyki - opowiada Anna Krysztofiak, sopranistka związana z Chórem Filharmonii Łódzkiej, ale też multiinstrumentalistka i pomysłodawczyni sobotniego koncertu. - Dowodem tego są choćby "Polish Ayre" i "Polish Vilanell". Dwa spośród wielu tańców polskich, jakie znajdziemy w jego "Captain Humes Musicall Humors".

Obok niej wystąpią: Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Agnieszka Świątkowska (skrzypce barokowe), Julia Karpeta-Kosendiak (viola da gamba) i Marta Niedźwiecka (pozytyw, wirginał). Wykonają one m.in. In martirio crudele G.B. Lupariniego, Hanacpachap cussicuinin M. de Sumayi, Dwie Toccaty z "Albumu Sapieżyńskiego" G. Frescobaldiego, ale również wymienione wcześniej kompozycje T. Hume'a oraz tradycyjną chińską Pieśń Nanguan.

Przed koncertem, o godz. 18, organmistrz Andrzej Sutowicz zaprezentuje działanie organów na przykładzie modelu.

Z kolei w niedzielę 17 sierpnia "Kolory Polski" zabiorą wszystkich chętnych do Lipiec Reymontowskich, gdzie w Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta i Zagrodzie Ludowej (ul. Wiatraczna 10) odbędzie się koncert zatytułowany "Jazz vs beatbox". Jego bohaterami będą: Jazzowy Chór Wytwórni pod batutą Macieja Salskiego, Patryk "Tik-Tak" Matela (obsługujący beatbox), ceniony akordeonista Leszek Kołodziejski oraz Michał Nowak (kontrabas).

Założycielem i kierownikiem Jazzowego Chóru Wytwórni jest Maciej Salski, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i podyplomowych studiów dyrygentury chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kilkunastu lat Salski związany jest natomiast z Filharmonią Łódzką.

- Od dawna chciałem nawiązać współpracę z beatbokserem - mówi. - Słyszałem takie połączenie, w przypadku zespołów o zbliżonej do nas stylistyce, i spodobał mi się sposób, w jaki wszystko współgrało.
Do współpracy Chór Wytwórni zaprosił Patryka Matelę, znanego w środowisku beatboksowym jako "Tik-Tak", współorganizatora corocznych mistrzostw "WBW Polish Beatbox Battle".

W programie koncertu, który rozpocznie się o godz. 18, znajdą się takie światowe przeboje jak: "Summertime", "Smooth Criminal", "Java Jive" czy "Lady Madonna". Na godzinę przed występem Kuba Pałys i Sean Parker zaproszą na "Jak oni śpiewają" - krótki przegląd technik improwizacji wokalnych.

Wśród innych atrakcji są: kiermasz sztuki ludowej, koncert Kapeli "Borynioki" z Lipiec Reymontowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki