Droga S12 za lata a DK 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest...

  Droga S12 za lata a DK 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest przeciążona

  Aleksandra Tyczynska

  Dziennik Łódzki

  Droga krajowa nr 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest tak obciążona ruchem, że pokonanie 15 km zajmuje czasami godzinę. W przypadku kolizji tirów czy

  Droga krajowa nr 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest tak obciążona ruchem, że pokonanie 15 km zajmuje czasami godzinę. W przypadku kolizji tirów czy wypadku, kierowcy stoją nawet 4 godziny ©Dariusz Śmigielski

  Wojewoda łódzki wystąpił do ministerstwa o przyspieszenie prac związanych z budową S12. Planowane są też doraźne rozwiązania na drodze krajowej nr 12 między Piotrkowem a Sulejowem
  Droga krajowa nr 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest tak obciążona ruchem, że pokonanie 15 km zajmuje czasami godzinę. W przypadku kolizji tirów czy

  Droga krajowa nr 12 na odcinku Piotrków - Sulejów jest tak obciążona ruchem, że pokonanie 15 km zajmuje czasami godzinę. W przypadku kolizji tirów czy wypadku, kierowcy stoją nawet 4 godziny ©Dariusz Śmigielski

  Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wystąpił do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o przyspieszenie prac związanych z budową drogi ekspresowej S12 w ramach „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”. Jednocześnie apeluje, by do czasu powstania S12 ministerstwo rozważyło możliwość wprowadzenia rozwiązań, które poprawiłyby bezpieczeństwo na istniejącej drodze krajowej nr 12 na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim a Sulejowem, znanym już chyba wszystkim kierowcom jako „wąskie gardło” „dwunastki” z ogromnym natężeniem ruchu tranzytowego.


  W swoim piśmie, które jest pokłosiem interwencji m.in. ze strony burmistrza Sulejowa wojewoda zaproponował przebudowę newralgicznych miejsc „dwunastki” poprzez utworzenie bezpiecznych i bezkolizyjnych rozwiązań drogowych, np. kładek eliminujących wypadki drogowe z udziałem pieszych. Pismo wojewody otrzymała do wiadomości Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  Interwencja wojewody łódzkiego to już kolejna odsłona trwającej od kilku lat walki o S12, która - przypomnijmy - nie znalazła się w rządowym planie budowy dróg do 2013 r. Nie znalazła się, bo - jak wyjaśniał Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA - w przypadku S12 nie było co planować, ponieważ do decyzji środowiskowej, której opracowywanie, uzgadnianie i konsultowanie trwało kilka lat, z gminy Sulejów wpłynęło ponad 60 protestów. Mieszkańcy nie godzili się na wariant przebiegu S12 przewidujący m.in. wyburzanie ich domów kosztem ochrony obszarów Natura 2000. W rezultacie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję i zwrócił dokumentację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi do poprawienia. Cała praktycznie więc procedura ruszyła niemal od początku.

  Maciej Tomaszewski, dyrektor GDDKiA w Łodzi podczas wrześniowego spotkania z mieszkańcami Sulejowa nie pozostawił wątpliwości, że w najlepszym wypadku, przy ziszczeniu się optymistycznego scenariusza, S12 może powstać najwcześniej za 5 lat. Póki co, GDDKiA zaproponowała budowę ronda na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 12 i 14 (u zbiegu ulic Koneckiej, Opoczyńskiej i Piotrkowskiej w Sulejowie), budowę zatok autobusowych na DK12, przebudowę „dwunastki” między Piotrkowem i Sulejowem wraz z odwodnieniem oraz ścieżkę rowerową między Piotrkowem i Sulejowem. Te rozwiązania jednak, choć mogą poprawić bezpieczeństwo na „dwunastce”, to w żaden sposób nie zwiększą przepustowości tego odcinka drogi, co zresztą przyznaje rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

  Obwodnica dla Sulejowa  Mieszkańcy Sulejowa, którzy założyli grupę „Obwodnica dla Sulejowa” podkreślają: „Mamy dość korków, hałasu, wypadków i pustych obietnic. Mamy prawo do normalnego życia!”. Niedawno wysłali do premier Beaty Szydło list, w którym proszą o interwencję w sprawie S12 i „życzliwe poparcie”. Pod listem zebrano ponad półtora tysiąca podpisów.  Wojewoda prosi, by do czasu powstania S12 poprawiono bezpieczeństwo na istniejącej „12”

  Fakty


  Na fali trwających od kilku miesięcy wzajemnych oskarżeń o opóźnianie budowy S12, burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wydał oświadczenie. Dementuje w nim, jakoby nie odpowiadał na pisma GDDKiA dotyczące opiniowania wariantu przebiegu drogi ekspresowej S12. Na dowód przedstawił skany obszernego pisma, w którym uzasadnia, dlaczego mieszkańcy gminy optują za wariantem W8. Burmistrz jednocześnie zapowiedział podjęcie kroków prawnych w przypadku zarzucania mu bezczynności w tej kwestii.

  Dwunastka w liczbach W 2016 roku na odcinku drogi krajowej nr 12 między Piotrko-wem a Sulejowem doszło do 49 wypadków (wzrost o 57 proc. w porównaniu z 2015 r.), w których 5 osób zginęło (wzrost o 67 proc.), a rannych zostało - 66 osób (wzrost o 57 proc.). Ponadto doszło do 186 kolizji (o 33 proc. więcej, niż w 2015). Z policyjnych analiz wynika , że ten odcinek „12” należy do najbardziej obciążonych ruchem w całym kraju - nawet 30 tys. pojazdów na dobę, w tym znaczny udział samochodów ciężarowych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech się może suweren raczy zdecydowć

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy suweren winszuje sobie 500+ czy może autostrady, czyste powietrze i kanalizację?
  Bo okazało się, że "nie wystarczy przestać kraść" jednak nie wystarczyło. I albo nowi kradną lepiej od...rozwiń całość

  Czy suweren winszuje sobie 500+ czy może autostrady, czyste powietrze i kanalizację?
  Bo okazało się, że "nie wystarczy przestać kraść" jednak nie wystarczyło. I albo nowi kradną lepiej od poprzednich, albo poprzedni nie kradli tak bardzo jak nowi twierdzą.
  Program budowy dróg i kolei pościnany o grube miliardy złotych. Ale żeby nie było że nic nie umiemy zbudować to zapchamy suwerena bajką o centralnym porcie lotniczym i szybkiej kolei shinkansen z Przecieszyna do Olkusza.

  Młode (i stare) pelikany to łykają. Smacznego, tylko niech was brzuszki nie rozbolą od nieświeżej ryby.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  S12 jest duzo wazniejsza od lansowanej S14, jednak szanse na ta inwestycje sa minimalne. Pewne jest iz UE tego nie sfinansuje jednak kluczowa jest dokonczenie lodzkiego odcinka A1 czekamy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo