Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego bardzo rzadko wsiadają do pociągu

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Krzysztof Szymczak
Statystyczny mieszkaniec Pomorza wsiada do pociągu 
20 razy do roku – cztery razy częściej, niż statystyczny mieszkaniec województwa łódzkiego.

Urząd Transportu Kolejowego przedstawił dane dotyczące liczby przejazdów pociągami na jednego mieszkańca województwa. Z danych za 2015 r. wynika, że przeciętny mieszkaniec województwa łódzkiego odbył tylko 3,6 podróży pociągiem w ciągu roku. Rok wcześniej wskaźnik był taki sam, natomiast w 2012 r. – 4,4.

To niewiele w porównaniu z woj. pomorskim (średnia 21,5 przejazdów) i mazowieckim (20,1). Statystyki dla województwa łódzkiego w kolejnych latach prawdopodobnie będą się poprawiać, bo dynamicznie rozwija się Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Czytaj:Rekordowy rok na kolei. W 2016 roku z pociągów skorzystało 292,4 mln pasażerów

– ŁKA obserwuje stały wzrost liczby pasażerów. W 2016 r. z pociągów spółki skorzystało 2,5 mln osób. To o 27 proc. więcej niż w 2015 r. – mówi Marta Markowska, rzeczniczka ŁKA. – Zanotowany został wzrost na liniach, które ŁKA obsługuje od 2014 i 2015 r. Na szczególną uwagę zasługuje trasa Łódź – Łowicz. Dzięki inwestycjom finansowanym przez Urząd Marszałkowski udało się w 2014 r. przywrócić ruch pasażerski na tej linii z dobrą ofertą połączeń. W 2016 r. z pociągów na trasie Łódź – Łowicz skorzystało o 30 proc. więcej podróżnych niż w roku poprzednim. Dużą popularnością cieszą się nowe kierunki. Od stycznia 2016 r. ŁKA rozpoczęła przewozy z Łodzi do Skierniewic, a od marca w weekendy do Warszawy.

Czytaj:Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Nowe pociągi dojadą z końcem 2018 r.

Dane za kolejne lata powinny być jeszcze lepsze, bo ŁKA szacuje, że w 2017 r. przewiezie ponad 3,2 mln pasażerów, czyli 28 proc. więcej, niż w 2016 r.

Prezes UTK zaznacza, że duże różnice w statystykach liczby przejazdów na jednego mieszkańca wynikają z gęstości sieci kolejowych w różnych regionach. Woj. pomorskie, a zwłaszcza śląskie mają najbardziej gęstą sieć kolejową, więc mieszkańcy traktują pociągi jako komunikację miejską.

ŁKA wskazuje, że ograniczeniem dla rozwoju połączeń kolejowych w woj. łódzkim jest ograniczona przepustowość linii jednotorowych i ograniczenia prędkości, przez co nadal trudno konkurować z transportem drogowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Łódzkiego bardzo rzadko wsiadają do pociągu - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki