Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP Intercity uczy pasażerów, jak grzecznie podróżować

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
PKP Intercity realizuje program kulturalnej podróży. Do końca czerwca można wypowiedzieć się na ten temat na profilu przewoźnika na Facebooku.

Pasażerowie pociągów przestali być kulturalni. Taki wniosek można wyciągnąć po rozpoczęciu akcji „Strefa kulturalnego podróżowania” w pociągach PKP Intercity.

Gdyby chamstwa nie było, to po co przewoźnik robiłby taką akcję? Podróżni wskazali, że najczęściej mają do czynienia z głośnymi rozmowami pasażerów lub hałaśliwymi dyskusjami przez telefon. Są też podróżni, którzy za szczyt chamstwa uznali konieczność jeżdżenia przegrzanymi, opóźnionymi i brudnymi pociągami.

Do końca czerwca na profilu PKP Intercity można wypowiedzieć się o kulturze w pociągach. W sondzie wskazujemy, jakie zachowanie podróżnych jest najbardziej uciążliwe lub denerwujące. Zdecydowana większość biorących w niej udział wskazała, że drażnią ich głośne rozmowy ze współtowarzyszami bądź przez telefon. Uciążliwe jest też pozostawianie śmieci przez pasażerów czy zdejmowanie butów w przedziale. Najmniej przeszkadza włączony dźwięk w laptopach lub telefonach. Niewiele osób drażni widok nóg współpasażerów położonych na siedzeniach.

Czytaj:Spółka PKP Intercity obniża ceny biletów na krótszych trasach

Drugie pytanie dotyczyło zachowań, jakie najczęściej są spotykane podczas podróży. Tu też większość pasażerów wskazała na zbyt głośne rozmowy. Częstym zjawiskiem w pociągach jest też zdejmowanie butów, zajmowanie przez bagaż miejsc do siedzenia, pozostawianie śmieci, głośne słuchanie muzyki lub oglądanie filmów, zakładanie nóg na siedzenia i jedzenie posiłków o intensywnym zapachu.

PKP Intercity już wcześniej wyszła naprzeciw podróżnym skarżącym się na hałas w pociągu. Od kwietnia w pociągach pendolino znajduje się strefa ciszy. Mieści się ona w każdym siódmym wagonie składu. Cena biletu jest taka sama, jak w każdym innym wagonie drugiej klasy. W strefie ciszy można mówić tylko szeptem, należy wyłączyć dźwięk w telefonie i innych urządzeniach, a słuchać muzyki można tylko w słuchawkach.

Obecna akcja PKP Intercity nie spowoduje, że więcej wagonów w większej liczbie pociągów będzie miało strefę ciszy. Zamiast tego powstanie... kodeks kulturalnego podróżowania.

Czytaj:PKP Intercity szuka dobrego windykatora. Podróżni nie płacą kar

- Wspólnie z ekspertem akcji Adamem Jarczyńskim przypomnimy o uniwersalnych zasadach, dzięki którym podróż będzie dla każdego miłym i komfortowym przeżyciem. Akcja została wprowadzona na naszym profilu w poprzedni poniedziałek. Konsultacje społeczne wśród internautów zostały poprzedzone panelem fokusowym, który stanowił pierwszą część akcji - mówi Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity. - Do udziału zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne, podróżujące z dziećmi, służbowo i studentów. O swoich doświadczeniach opowiedzieli również seniorzy. Panel pozwolił na stworzenie listy drażliwych zachowań. Dzięki internetowej sondzie, chcemy poznać skalę tych zachowań i dowiedzieć się, które z nich uznawane są za najbardziej uciążliwe.

Sonda internetowa miała zakończyć się wczoraj, ale przedłużono ją do końca miesiąca. Do poniedziałkowego popołudnia wzięło w niej udział 3,6 tys. osób. PKP Intercity przekonuje, że ich akcja nic nie kosztuje.

Czytaj:Konduktor PKP Intercity nie miał litości. Wypisał mandat mężczyźnie choremu na Alzheimera

Facebookowy profil był okazją dla podróżnych, aby skrytykować przewoźnika. Pasażerowie zarzucali mu, że nie można dojść do toalety, bo panuje tłok w korytarzu, chociaż pociąg jest objęty całkowitą rezerwacją miejsc. Inni podróżni pisali o licznych opóźnieniach pociągów i długiej podróży. Dostało się przewoźnikowi za usterki w sprzedaży biletów przez internet. Podróżni narzekali też na upał w pociągu i zwracali uwagę, że kulturalne zachowanie wymagałoby od Intercity dostarczenia im wody, skoro w wagonach jest 40 stopni Celsjusza. Pojawiły się też zdjęcia podróżnych śpiących na korytarzach.

Kolej w obiektywie

Akcja kulturalnej podróży nie jest jedyną, którą obecnie realizuje PKP Intercity. Przewoźnik zachęca do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Z podróży koleją”.

Druga edycja konkursu fotograficznego „Z podróży koleją” rozpoczęła się 25 czerwca i będzie trwała do 31 sierpnia. Zabawa polega na zrobieniu zdjęcia, które ma być związane z podróżą koleją. Zdjęcia mogą być zaaranżowane. W akcji może wziąć udział każdy, kto fotografuje zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zdjęć za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej: www.zpodrozykoleja.pl. Do konkursu można zgłosić maksymalnie trzy prace. Konkurs ma promować transport kolejowy jako komfortowy, atrakcyjny cenowo i przyjazny dla środowiska środek transportu.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody i udział w ogólnopolskiej wystawie, która odwiedzi największe dworce kolejowe w Polsce. Niestety, wystawa nie odwiedzi Łodzi. Będzie można ją zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy, Gdyni i Wrocławiu. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 12 września. Zdjęcia oceni jury składające się z przedstawicieli organizatora, współorganizatorów i patronów medialnych. Nagrodą za uzyskanie pierwszego miejsca jest aparat fotograficzny Nikon D7200 wraz z obiektywem 18-105 VR. Zostaną przyznane również dwie nagrody specjalne

od PKP Intercity i PKP S.A. To aparaty Nikon 1J5 wraz z obiektywami 10-30mm VR PD-ZOOM i 30-110mm VR. Będą one wręczone za najlepsze zdjęcia przedstawiające pociąg lub lokomotywę oraz dworzec kolejowy. Organizatorzy przyznają również dziewięć wyróżnień w postaci voucherów na podróże pociągami PKP Intercity.

mbr
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki