Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Łódź: biletomat może zablokować pieniądze na koncie bankowym

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Zakup migawki w biletomacie może spowodować blokadę znacznych kwot na koncie bankowym. Zdarza się to, gdy transakcja zostanie anulowana.

Bank zablokował łodziance 550 zł po zakupie trzymiesięcznej migawki, która kosztuje 225 zł. Za pierwszym razem transakcja nie powiodła się. Dopiero za drugim razem kobieta kupiła migawkę. Później poszła do sklepu i nie mogła zapłacić za zakupy, bo nie miała już wolnych pieniędzy na koncie.

– To było przed wypłatą. Zostało mi tyle, żeby kupić migawkę i drobne zakupy na kilka dni. Okazało się, że nic nie mogłam kupić, dopóki po kilku dniach bank nie odblokował pieniędzy – skarży się pani Krystyna. – Zadzwoniłam do MPK, a tam usłyszałam, że to... normalne i nic nie mogą zrobić.

Łodzianka chciała kupić migawkę w tramwaju. Nie powiodło się i biletomat wydrukował bilecik z informacją „transakcja anulowana”. Pani Krystyna musiała wysiąść i kupić migawkę w kolejnym tramwaju. Tym razem udało się, ale była wściekła, że bank pobrał jej pieniądze za dwie transakcje (w rzeczywistości pobrał za jedną, a za drugą zablokował). Musiała pożyczać pieniądze, bo nie miała za co zrobić zakupów i nakarmić dzieci. Ma żal do MPK, że doszło do takiej sytuacji.

– Tak działają systemy bankowe i z naszego poziomu nie mamy na to niestety żadnego wpływu. Działa to tak nie tylko w przypadku biletomatów, ale wszystkich rodzajów transakcji dokonywanych kartami lub aplikacjami – mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK Łódź. – Gdy biletomat rozpoczyna transakcję „odpytując” bank, czy są środki na koncie, dochodzi do ich blokady. Blokowana jest kwota równa cenie biletu. Jeśli chwilę potem dochodzi do zerwania połączenia, czyli komunikacji pomiędzy czytnikiem i bankiem, to te środki „wiszą” w kwotach zablokowanych. Tylko od banku zależy, jak długo trzyma środki zablokowane na koncie. Trwa to od jednego do siedmiu dni roboczych.

Okazuje się, że takich przypadków może być wiele, bo biletomaty są awaryjne. Codziennie blokuje się kilkanaście spośród 600 urządzeń. Najczęściej dochodzi do utraty łączności internetowej, awarii drukarki lub zacięcia wrzutni monet.

– Jeśli pasażerowie mają jakiekolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt pod adresem [email protected] albo na infolinie 42 638 90 20 lub 801 301 309. Pomożemy rozwiewając wątpliwości – zapewnia Sebastian Grochala.

Zmiany tras MPK

Od dzisiaj wznowiony został ruch tramwajów przez rondo Solidarności. Na swoje stałe trasy wróciły linie 15, 17, 45, 46 i 73. Przestaną kursować autobusy zastępcze Z17. Jednocześnie ulegną zmianie rozkłady jazdy oraz trasy zjazdowe i wyjazdowe z zajezdni przy Telefonicznej (linie: 2, 3, 5, 6, 11A, 11B, 43A oraz 12B, wyjazd w niedzielę). Tramwaje pojadą Pomorską, a nie Narutowicza. Ulegną zmianie rozkłady linii 8, 9A i 9B. Przywrócone zostanie kursowanie tramwajów linii 4. Prace drogowe na rondzie Solidarności mają trwać jeszcze do końca roku.

Od dzisiaj wznowione zostaną kursy tramwajów linii 43A do Lutomierska. Jednocześnie zawieszona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza linią 43B.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MPK Łódź: biletomat może zablokować pieniądze na koncie bankowym - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki