Tramwaje wróciły na Gdańską i Kopernika. Za tydzień mają...

  Tramwaje wróciły na Gdańską i Kopernika. Za tydzień mają wrócić na rondo Solidarności

  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Hałas tramwajów zbudził w poniedziałek rano mieszkańców kamienic u zbiegu ulic Gdańskiej i Kopernika. Obwieściły w ten sposób swój powrót na trasę. Za tydzień mają wrócić na rondo Solidarności
  Tramwaje skręcające na łuku torowiska u zbiegu Gdańskiej i Kopernika robią ogromny hałas. Okoliczni mieszkańcy są wściekli

  Tramwaje skręcające na łuku torowiska u zbiegu Gdańskiej i Kopernika robią ogromny hałas. Okoliczni mieszkańcy są wściekli ©Fot. Krzysztof Szymczak

  Po remoncie torowiska udało się przywrócić ruch tramwajów na ulicach Gdańskiej i Kopernika wraz z rozpoczęciem roku akademickiego. Dzięki temu dojazd do kampusu Politechniki Łódzkiej odbywa się bez przeszkód. Powrót tramwajów nie uszczęśliwił jednak łodzian mieszkających u zbiegu Gdańskiej i Kopernika. Tramwaje skręcające na łuku torowiska wydają przeraźliwe piski i zgrzyty. Zarząd Inwestycji Miejskich obiecuje, że zniweluje hałas.

  – Jest gorzej niż przed remontem. Po trzech miesiącach prac obudził nas rano ogromny hałas. Łuk torowiska nie został przebudowany i jest jeszcze głośniej – narzekała wczoraj kobieta przysłuchująca się konferencji prasowej zorganizowanej przy hałaśliwym łuku torów. W tym czasie z okna kamienicy wyłoniła się kolejna łodzianka, wykrzykując, że nie może wytrzymać hałasu.
  Drogowcy przyznają, że przy remoncie torowiska na Gdańskiej i Kopernika nie wymieniono tego łuku.

  – Łuk był wyremontowany w 2012 roku. Obecnie remontowane były starsze odcinki torów, które wyginały się podczas wysokich temperatur – wyjaśnia Robert Wdowiak z Zarządu Dróg i Transportu. – Łuk torowiska nie był użytkowany. Jeśli nie jest użytkowany to traci swoje właściwości. Postaramy się, żeby nie było więcej strasznych hałasów.

  – Z pewnością tak być nie może. Jest zbyt głośno – potwierdza Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich. – Służby techniczne sprawdzą, jak zniwelować hałas.

  Później okazało się, że problemem była smarownica, która zapchała się, albo było w niej za mało smaru. Z tego powodu tarcie kół tramwaju o tory powodowało głośne, metaliczne zgrzytanie.

  Od wczoraj na Gdańską i Kopernika wróciły tramwaje linii 12A, 12B, 15 i 17. Wznowiono kursowanie linii 7 z Kozin przez centrum na Widzew. Ulica Kopernika między Gdańską i Żeromskiego nadal jest remontowana. Jeżdżą nią tylko tramwaje. Zakończenie prac drogowych na Kopernika jest planowane na koniec listopada. Przebudowana zostanie nawierzchnia i chodniki. Zbudowany zostanie nowy peron przystankowy przy Żeromskiego, aby ułatwić wsiadanie do tramwaju niepełnosprawnym i kobietom z dzieckiem w wózku. Ulica Kopernika nie będzie różniła się wystrojem od wyremontowanego fragmentu między Żeromskiego i Włókniarzy. Z racji trwających prac drogowych na Kopernika trzeba było przenieść przystanek tramwajowy z Kopernika przy Żeromskiego na Gdańską przy Kopernika.

  O ile udało się otworzyć Gdańską i Kopernika, aby zapewnić dojazd do Politechniki Łódzkiej, o tyle dotarcie do osiedla studenckiego Uniwersytetu Łódzkiego wciąż jest problemem. Trwają prace na rondzie Solidarności. Tramwaje przez rondo nie jeżdżą.

  – Kończy się przebudowa torowiska. Tramwaje powinny przejeżdżać przez rondo za tydzień. Planujemy wznowić ruch w nocy z niedzieli na poniedziałek – zapowiada Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora ZIM. – Na rondzie trwać będą nadal prace drogowe. Potrzebny jest jeszcze miesiąc. Na pewno w tym roku samochody wrócą na rondo.

  Czytaj:Remonty dróg w Łodzi: rozpoczęła się wymiana torowiska na Gdańskiej. Są utrudnienia [ZDJĘCIA]

  Z powodu prac na rondzie oraz prac wodociągowych na Pomorskiej przy Wierzbowej tramwaje linii 15 kursują Narutowicza, a nie Pomorską. Linia 17 z Chocianowic kończy trasę na pl. Wolności. Na pl. Wolności powróciła linia 59 jeżdżąca z Radogoszcza, natomiast autobusy linii 73 mają wydłużoną trasę od pl. Wolności do skrzyżowania Pomorskiej z Wierzbową.

  Od wczoraj obowiązuje również nowa organizacja ruchu związana z oddaniem nowego odcinka al. Kościuszki, łączącego Radwańską i Wólczańską. Nad ranem doszło tam do niebezpiecznego wypadku, ponieważ kierowcy jeżdżą tam „na pamięć”, nie zwracając uwagę na nowe znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Ustawione są dwie nowe sygnalizacje. Pierwsza przy skrzyżowaniu Kościuszki z Radwańską, a druga u zbiegu nowego odcinka Kościuszki z Wólczańską. Przypomnijmy, że przedłużenie Kościuszki to nowa droga, która powstała za 5 mln zł. Droga jest dwujezdniowa, powstały nowe chodniki, posadzono dużo zieleni. W przyszłości przedłużenie Kościuszki ma prowadzić aż do al. Politechniki. Przebudowany zostanie również odcinek od Radwańskiej do Żwirki. Pas drogowy zostanie tam zmniejszony, a „uwolniona” działka zostanie wystawiona przez miasto na sprzedaż.

  Otwarcie ruchu tramwajowego na Gdańskiej też zaskoczyło kierowców. Rano na skrzyżowaniu Gdańskiej i Zielonej zderzyły się dwa samochody, co spowodowało zatrzymanie ruchu i trzeba było wprowadzić objazdy dla tramwajów.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam w d... MPK po reformie

  Mpk tylko dla emerytów i tylko w godz 8-20 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr Pinokio!

  łodzianin! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  nareszcie dojadę do mojego kochanego PINOKIA !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIC NIE SŁYCHAĆ BO SPONSOR POSMAROWAŁ MASŁEM !

  CHAHAHAHAHA ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  WYSTARCZY POSMAROWAĆ I WIELE RZECZY NIE DO ZAŁATWIENIA, SPRZEDANIA, PRZEJĘCIA JEST NA WYCIĄGNIĘCIE SMAROWNICY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  03.10.2017

  łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Byłem dzisiaj i nic nie słyszłem aby tramwaje zgrzytały na tym skrzyzowaniu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ddr

  lipa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  Na przedłużeniu Kościuszki nie zrobili żadnej drogi dla rowerów. Niestety ze strachu przed ujadaczami obserwujemy powrót do czasów słusznie minionych. A można było połączyć drogę rowerową na al....rozwiń całość

  Na przedłużeniu Kościuszki nie zrobili żadnej drogi dla rowerów. Niestety ze strachu przed ujadaczami obserwujemy powrót do czasów słusznie minionych. A można było połączyć drogę rowerową na al. Politechniki z ddr na Piłsudskiego przy Kościuszki. Aż się prosi ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  m

  r (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Łodzianie nie potrafią jeździć. Jeżdżą wyuczoną na pamięć drogą a jak coś się zmieni to już sobie nie radzą. Podobnie za miastem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo