Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego

Patrycja Wacławska
Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające na wydziale prawa UŁ
Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające na wydziale prawa UŁ Fot. GRZEGORZ GAŁASIŃSKI
W październiku odbędzie się w Łodzi II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”. Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające przy Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekę redakcyjną nad wydarzeniem objął „Dziennik Łódzki”.

Temat konferencji, która odbędzie się 3 października (czwartek) to: „Zbiorowe prawo pracy czy zbiorowe prawo zatrudnienia? Ochrona praw i interesów zbiorowych osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy”. – Problematyka ta jest niezwykle interesująca od strony naukowo-badawczej, wywołuje wiele kontrowersji i dylematów zarówno w doktrynie prawa, judykaturze, jak i w praktyce – mówi dr hab. Tomasz Duraj, prof. nadzw. UŁ, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowelizacja prawa związkowego, która rozciągnęła prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych na osoby wykonujące pracę zarobkową poza stosunkiem pracy, w tym również na samozatrudnionych, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób. – Te zagadnienia będą przedmiotem rozszerzonej dyskusji naukowej podczas obrad II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” – dodaje dr hab. Tomasz Duraj.
Do udziału w konferencji zaproszono wielu wybitnych przedstawicieli nauki prawa pracy. Ponadto organizatorzy liczą na udział w konferencji przedstawicieli judykatury, partnerów społecznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, Państwowej Inspekcji Pracy, ministerstwa pracy i innych środowisk bezpośrednio zainteresowanych przedmiotową problematyką.

Zona Zero: Warszawa stolica szpiegów

Wiele treści – opublikowanej przez Wydawnictwo Zona Zero – intrygującej książki „Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski” zawarto już w barokowym tytule. Ale to tylko ułamek tego, co znajdziemy między okładkami wielowymiarowej publikacji Andrzeja Fedorowicza. Autor prezentuje historię naszego kraju przez pryzmat ściśle tajnych operacji. Prezentuje zdarzenia, pozornie od siebie oderwane, które – jak się okazuje – dopiero po wielu latach nabierają nowego, głębszego sensu. Wszak w świecie śmiertelnej gry wywiadowczej nic nie jest w istocie takim, jakim się na pozór wydaje. W ten sposób poznajemy m.in. Jana Kubarę, agenta, który w połowie XIX wieku został naukowcem i wyjechał na Samoa. (1865) czy angielskiego oficera Adriana Carton de Wiarta, szpiega, który w XX-leciu międzywojennym pokochał Polskę. Bardziej współcześni bohaterowie tej książki to Ryszard Kukliński czy agenci Mosadu, którzy dokonywali przerzutu Żydów z Rosji – przez Warszawę – do Izraela w 1990 roku. Czy również dzisiaj Warszawa jest europejską „stolicą szpiegów”. Być może dowiemy się tego z… kolejnego tomu książki Andrzeja Fedorowicza.

Zona Zero: Lordowie Hitlera

Inna „zakulisowa” propozycja Wydawnictwa Zona Zero to „Lordowie Hitlera. Sojusz brytyjskiej arystokracji z Trzecią Rzeszą” Radosława Golca. Książka zainspirowana m.in. archiwalnym filmem, który dopiero niedawno gazeta „The Sun” ujawniła. W jednym z kadrów 7-letnia, przyszła królowa Elżbieta, jej matka i wuj Edward VIII gorliwie podnoszą prawe ramię w nazistowskim geście. Równie duży wpływ na opinię brytyjską mieli Lord Rothermere – wydawca „Daily Mail”, który z jej łamów wspierał idee Hitlera, czy Oswald Mosley, charyzmatyczny lider Brytyjskiej Unii Faszystów. Wracając do Edwarda VIII, nie tylko wygłaszał on proniemieckie przemówienia, ale po wybuchu drugiej wojny światowej zdradził Niemcom alianckie plany dotyczące obrony Francji przed inwazją. 
Jak się okazuje historię II wojny światowej trzeba miejscami pisać na nowo, bowiem wielu z brytyjskich lordów chętnie współpracowało z brunatnym Adolfem, uznając, że należy zawsze trzymać z tym, który... wygrywa.
Zona Zero ufundowało dla czytelników DŁ egzemplarze prezentowanych publikacji. Trafią one do rąk tych, którzy dziś 
w godz. 16–18 w e-mailu wysłanym pod adres: [email protected] najciekawiej uzasadnią chęć przeczytania wybranej książki.

War Book: Invictus

W odpowiedziach na pytanie – co by było gdyby…? – specjalizuje się Wydawnictwo War Book. Tym razem Marcin Ciszewski w książce „Invictus” zakłada, że Polacy… przegrywają Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku i pochód bolszewików trwa dalej. Rewolucja ogarnia całą Europę kontynentalną. W końcu, w grudniu 1922 roku utworzony zostaje Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, obejmujący terytorium od Władywostoku do Lizbony. W Europie tylko Wielka Brytania – oddzielona kanałem La Manche – pozostaje jeszcze krajem demokratycznym. Czym to się mogło skończyć…? Warto poczytać.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki