Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu parku Staromiejskiego. Zyskał nowe oblicze: altany, fontanny, tor rolkowy... Co jeszcze?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Po gruntownym remoncie, który pochłonął prawie 34 mln zł, park Staromiejski w centrum Łodzi zyskał zupełnie nowe oblicze.
Po gruntownym remoncie, który pochłonął prawie 34 mln zł, park Staromiejski w centrum Łodzi zyskał zupełnie nowe oblicze. Grzegorz Gałasiński
Dobiegła końca rewitalizacja popularnego, często odwiedzanego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi, w którym pojawiły się nowe alejki, altany, fontanny, latarnie, tor rolkowy, plac zabaw i zielony amfiteatr.

Park, który jest już otwarty, zyskał zupełnie nowe oblicze. Stare alejki, fontanny i rzeźby zostały odnowione. Pojawiły się: stylowa mała architektura i lampy, wygodne toalety, cztery altany i cztery fontanny - dwie symbolicznie podkreślają ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne nawiązują do zarysu komina dawnej fabryki braci Gehlingów.

Zobacz więcej zdjęć

Park Staromiejski: siłownia i amfiteatr

Ponadto pojawiło się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: zielony amfiteatr, tor rolkowy, boisko do gry w bule, plenerowa siłownia oraz drugi plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

- W parku stanęły trzy nowoczesne automatyczne toalety publiczne. To jedno z udogodnień ustawionych w czasie odnawiania parku. Toalety dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a z przycisków można korzystać bezdotykowo. Toalety mają owalny kształt i pokryte są błyszczącą blachą lustrzaną – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Park Staromiejski czy "park śledzia"?

Park Staromiejski znajduje się w samym sercu Łodzi. Powstał w latach 50. XX wieku w tej części Starego Miasta, która podczas II wojny światowej znajdowała się na skraju getta i została wyburzona przez okupantów niemieckich. Pierwotnie park był położony nad rzeką Łódką, która teraz stanowi podziemny kanał.

Przeczytaj też o rewitalizacji pobliskiego Starego Rynku

Potocznie nazywany jest „parkiem śledzia”. Dlaczego? W sprawie tej są dwie interpretacje. Pierwsza zakłada, że nazwa pochodzi od targu rybnego istniejącego w tym miejscu przed wojną. Według drugiej koncepcji, kiedy budowano park, a więc na początku lat 50. XX stulecia, odkrywano tam piwnice ze składami rybnymi.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki