Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Nominowana praca Joanny Zielińskiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Joanna Zielińska, autorka nominowanej pracy
Joanna Zielińska, autorka nominowanej pracy archiwum prywatne
Publikujemy sylwetki autorów 7 prac nominowanych w 20. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Warunkiem zgłoszenia pracy do konkursu było m.in. otrzymanie za nią oceny bardzo dobrej. 1 marca, podczas gali w Pałacu Biedermanna, okaże się, która z prac zwyciężyła.

Joanna Zielińska jest autorką pracy „Obstrukcja procesu karnego i formy jej zapobiegania”. Promotorem tej pracy był dr Jarosław Kasiński z Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ.

Uwagi autorki, Joanny Zielińskiej, o pracy „Obstrukcja procesu karnego i formy jej zapobiegania”:

Stając przed sądem najczęściej strony dążą do tego, by proces karny szybko się zakończył. Czasami jednak oskarżeni robią wszystko, aby postępowanie trwało jak najdłużej – szczególnie w obliczu przedawnienia karalności. Niestawianie się na rozprawy, częste zmiany obrońcy, zasypywanie sądu zbędnymi wnioskami dowodowymi – to tylko kilka przykładów zachowań, które są niekiedy wykorzystywane po to, by przedłużyć proces. Działania obstrukcyjne są bezpośrednią przyczyną przewlekłości postępowania – największej bolączki wymiaru sprawiedliwości, dlatego zapobieganie im jest tak istotne.
W pracy przeanalizowano możliwości przedłużania procesu pod płaszczykiem realizowania prawa do obrony oraz dynamicznej reakcji ustawodawcy na takie zachowania. Okazuje się, że choć od 18 lat wprowadzane są do kodeksu nowe regulacje mające zapobiegać obstrukcji procesu, wciąż pozostaje jednak wiele możliwości celowego przewlekania postępowania.

Uwagi promotora, dr Jarosława Kasińskiego, o nominowanej pracy:

Wybrany temat jest oryginalny, ale zarazem ambitny. Jego opracowanie wymagało doskonałej orientacji w zakresie regulacji prawnych, ale także – co dla studenta musi stanowić pewną trudność - ich stosowania w praktyce. Autorka poradziła sobie z tym niełatwym zadaniem znakomicie. Zwłaszcza, że tematyka ta jest stosunkowo rzadko analizowana w literaturze fachowej. Magistrantka podjęła próbę zdefiniowania zjawiska obstrukcji, które dotyka polski proces karny, stanowiąc jedną z przyczyn jego przewlekłości. Wskazała również na problemy związane z działaniami o charakterze obstrukcyjnym oraz sposobami zapobiegania im. W pracy nie tylko identyfikuje się problematyczne kwestie, ale także szuka dla nich rozwiązań. Prowadzone rozważania doprowadziły Autorkę do sformułowania postulatów zmian o charakterze legislacyjnym. Opracowanie stanowi ciekawą i dojrzałą lekturę, skłaniającą do przemyśleń a niekiedy polemiki, co stanowi istotny jego walor. Wysoko ocenić zatem należy wartość merytoryczną pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki