Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs o Nagrodę im. prof. Jana Kodrębskiego. Patrycja Woźniak ostatnią nominowaną

Paweł Patora
Wśród nominowanych w konkursie na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Prawa i Administracji UŁ znalazła się praca Patrycji Woźniak

Tytuł tej pracy to „Koncepcja niesłusznego wzbogacenia w orzecznictwie irańsko-amerykańskiego Trybunału do Spraw Roszczeń i jego wpływ na lex mercatoria (w uproszczeniu: wpływ na międzynarodowe prawo handlowego - przyp. pp)”.

Autorka odwołała się do konstrukcji prawnej, jaką jest bezpodstawne wzbogacenie się.

- Jest to narzędzie, pozwalające stronie poszkodowanej, która doznała uszczerbku na swoim majątku, odzyskać wartość utraconego majątku od strony, która się na tym wzbogaciła, nie mając żadnego prawa do tego, aby się wzbogacić - wyjaśnia Patrycja Woźniak i dodaje, że niesłuszne wzbogacenie już dawno występowało w porządkach prawnych wielu krajów, a dopiero później zostało przeniesione do prawa międzynarodowego. Najpierw pojawiało się w orzeczeniach różnych trybunałów arbitrażowych, ale dopiero działalność orzecznicza irańsko-amerykańskiego Trybunału do Spraw Roszczeń uporządkowała i wzbogaciła to orzecznictwo. Trybunał ds. Roszczeń powstał po rewolucji irańskiej z końca lat 70. ub. w. Oparcie jego orzeczeń o konstrukcję niesłusznego wzbogacenia pozwoliło np. obywatelom amerykańskim, którzy na skutek rewolucji uciekli z Iranu, pozostawiając tam swoje majątki, uzyskać odszkodowanie. Podobnie, na skutek orzeczeń tego trybunału, USA wypłaciły odszkodowania obywatelom Iranu poszkodowanym, np. na skutek zamrożenia ich aktywów znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem promotorki, dr hab. Joanny Połatyńskiej, praca Patrycji Woźniak ma trzy podstawowe walory. Pierwszy to zajęcie się przez autorkę trybunałem bardzo rzadko opisywanym w Polsce, choć długo przewodniczył mu Polak, prof. Krzysztof Skubiszewski. Drugi to opisanie przykładu tworzenia prawa przez sąd, poprzez dojście do takiego rozwiązania, które zadowala strony sporu, choć nie znajduje odzwierciedlenia w normach prawa międzynarodowego. Trzeci walor to oparcie się na bogatej literaturze, niemal wyłącznie obcojęzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki