MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Japonia prezentuje się w Łodzi

Katarzyna Zawadzka
Od wczoraj w Łodzi gości kultura japońska
Od wczoraj w Łodzi gości kultura japońska fot. Krzysztof Szymczak
W Łodzi rozpoczęły się wczoraj Dni Kultury Japonii. To już XXVII zderzenie z tradycyjnym i współczesnym obliczem kraju kwitnącej wiśni, którego kultura i sztuka zadziwiają bogactwem form i urodą. W tym roku Dni Kultury Japonii odbywają się pod tytułem "Świat japońskiego teatru" i potrwają do 24 listopada.

- Japończycy przedstawią między innymi typowe dlań malarstwo tuszem suibokuga, tradycyjny ubiór, teatr pantomimy, sztukę origami, pieśni japońskie enka, ceremonię parzenia herbaty - opowiada Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, w którym odbywa się większość imprez Dni Kultury Japońskiej. - Mimo iż tegoroczne dni noszą tytuł "Świat japońskiego teatru", to program nie jest w całości podporządkowany teatrowi, ponieważ formy teatru i życia się w tej kulturze przenikają. Pokazują raczej ducha kultury, najbardziej dla niej charakterystycznego.

Podczas otwarcia imprezy wystąpił Masakatsu Yoshida, sensei Towarzystwa Polsko-Japońskiego w Łodzi, a Jo Shinsho śpiewał tradycyjne pieśni japońskie enka, przypominające nieco kompilację łagodnego amerykańskiego country i portugalskiego fado. Następnie wyświetlono film fabularny"Warszawska jesień", produkcji Kansai TV, oparty na faktach z początku XX wieku.

Otwarto też wystawę prezentującą oryginalne stroje japońskie - te bardziej odświętne, jak i codzienne (mało kto wie, że tradycyjny strój japońskiej kobiety składa się z co najmniej piętnastu elementów), obrazy ścienne kakemono malowane tuszem, przedstawiające budzącą się do życia wiosnę (są one w Japonii wieszane na specjalne okazje) oraz zdjęcia autorstwa Mitoshiru Yokoyamy. Jego wystawa "40 lat z górą Fuji" przedstawia górę Fuji, stanowiącą rozpoznawalny na świecie symbol Japonii, w różnych ujęciach. Zdjęcia budziły zachwyt zwiedzających. Za jedno z nich, "Monster", wykonane tradycyjną lustrzanką, Yokoyama zdobył Grand Prix w konkursie Fuji Color Pro Foto Contest.

Dziś o godz. 18 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, po wysłuchaniu krótkiego wykładu na temat 90-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią, Łucja Caryk opowie o pasjach Mitoshiru Yokoyamy, którymi obok fotografii są hodowla miniaturowych storczyków, drzewek bonsai oraz szybkie samochody. Opowiadaniom będzie towarzyszył pokaz multimedialny.

Jutrzejszy Dzień Kultury Japonii zakończy, o godz. 19, projekcja filmu fabularnego "Shaberedomo, Shaberedomo" w reż. Hideyuki Hirayama. W programie dni są także m.in. warsztaty, pokaz ceremonii herbacianej i makijażu teatralnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki