18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: pomysł na ESK na razie w szkicach

Katarzyna Zawadzka
Trzy palce układające się w literę " Ł", to nowy znak naszego miasta. Został on wymyślony przez Grupę Pewnych Osób. Na zdjęciu, od lewej: Krzysztof Candrowicz, Tomasz Sadzyński, Jolanta Chełmińska, Tomasz Kacprzak, Włodzimierz Fisiak
Trzy palce układające się w literę " Ł", to nowy znak naszego miasta. Został on wymyślony przez Grupę Pewnych Osób. Na zdjęciu, od lewej: Krzysztof Candrowicz, Tomasz Sadzyński, Jolanta Chełmińska, Tomasz Kacprzak, Włodzimierz Fisiak Grzegorz Gałasiński
Tylu osób w jednej sali Filharmonii Łódzkiej chyba nikt się nie spodziewał. Prowadzący Jacek Grudzień zażartował nawet, że Projekt Łódź - Europejska Stolica Kultury budzi większe emocje niż wypowiedzi przed komisją śledczą premiera Donalda Tuska.

Lech Dzierżanowski, dyrektor filharmonii "dorzucił", wywołując przy tym salwy śmiechu, "Nigdy tylu polityków u siebie nie widziałem". I dodał - jestem z Warszawy, może się ona szczycić większym potencjałem, ale niszczy ją wewnętrzna niespójność, a w Łodzi uderzył mnie potencjał współpracy, który może być naszą siłą w zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wszyscy politycy, jak i sam Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center , przygotowujący projekt byli przekonani, że Łódź tytuł zdobędzie. Pokrzykiwali nawet - "damy radę". Tyle, że jak na razie nie padły z ich ust konkrety w jaki sposób Łódź zamierza tytuł zdobyć. Koncepcja strategii i finalne założenia zostaną przedstawione 30 marca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Natomiast na czwartkowej konferencji została tylko przedstawiona ogólna wizja programowa projektu ŁESK 2016.

- Najistotniejsze odniesienia, jakie zostały wygenerowane w procesach prac nad wizją programową kandydatury Łodzi mają swoje korzenie w XIX i XX wieku, ale głównie odnoszą się do przyszłości. Wizja Łodzi XXI wieku to obraz miasta opartego na sektorze kulturalnym, przemyśle kreatywnym, nowych mediach, nowych technologiach oraz aktywności akademickiej. W nawiązaniu do przeszłości, czyli gigantycznego potencjału rozwojowego, Łódź musi raz jeszcze "rozwinąć skrzydła", tym razem nie tylko na polu przemysłowym, lecz głównie w oparciu o sektor kulturalny, turystyczny i rozrywkowy - mówił Krzysztof Candrowicz. - Kluczowymi hasłami, czy też kategoriami, które powinny według nas tworzyć nowy porządek i nową tożsamość miasta są pojęcia "Nowej Ziemi Obiecanej" oraz "Kreatywnej Awangardy". W tych kategoriach pojęciowych winny zmieścić się wszystkie najważniejsze założenia, na których będzie oparty program projektu Łódź - Europejska Stolica Kultury 2016.

Zobacz ostatni film promujący Łódź jako Europejską Stolicę Kultury 2016
Tytuł ten Łódź ma pozyskać m.in. za sprawą zwiększenia mobilności sektora kultury, częstotliwości wyjazdów, szkoleń, a także współpracy z międzynarodowymi instytucjami kultury i uczestnictwa w sieciach europejskich, które są istotnym elementem promocji międzynarodowej.

- Głównym kluczem jest stworzenie nowej jakości projektów kulturalnych, a także wzmacnianie tych które już istnieją, wspieranie ich - tłumaczył Candrowicz i zaprzeczył jakoby zamieszanie z festiwalem Plus Camerimage wpłynęło na postrzeganie Łodzi. - Wierzę w to, że wszystkie konflikty da się zmienić. Chodzi o to żeby łączyć, a nie dzielić. Ta konferencja jest po to, żeby pokazać że mamy wspólny cel. Temu miastu jest potrzebny dialog, rozmowa, otwartość - zapewniał.

Najbliższe dwa miesiące upłyną Łódź Art Center pod znakiem intensywnej pracy nad przygotowaniem strategii. Jak można się było dowiedzieć rozpocznie ono działania od konsultacji z organizacjami pozarządowymi i z instytucjami kultury. W tym czasie zostanie też ogłoszony konkurs na dyrektora projektu ESK, który wprowadzi specjalistów z poszczególnych dziedzin. Natomiast w ciągu miesiąca wyłoni się Międzynarodowa Grupa dziesięciu Ekspertów. Pracowali oni dla miast, które zdobyły wcześniej tytuł ESK. Ich prace będą dotyczyć przygotowywania ekspertyz, budowania projektu, nawiązywaniu kontaktów i prowadzenia w Łodzi szkoleń.

Planowane jest też na 19 marca bicie rekordu Guinessa w oprowadzaniu w jednym czasie wycieczek przez łódzkich przewodników. Przewodnicy wraz ze zgromadzonymi ludźmi spotkają się na Starym Rynku. Tam też zostanie im wykonane z lotu plata zdjęcie w kształcie logo ŁESK.

Jednak jak wiadomo same chęci i zapał nie wystarczą, by cokolwiek w Łodzi zrealizować. Przykładów daleko szukać nie trzeba. Można tu przywołać chociażby Festiwal Plus Camerimage. Potrzebne jest również wsparcie, finansowe instytucji samorządowych. A oto akurat projekt ŁESK martwić się nie musi. Swoje pełne poparcie zapowiedzieli marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz pełniący od niedawna funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński, który jak zapowiedział na konferencji - będą na to pieniądze.

Zobacz ostatni film promujący Łódź jako Europejską Stolicę Kultury 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki