Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenny portret Matyldy wrócił do willi Richtera w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Portret Matyldy Richter przekazała Politechnice Łódzkiej praprawnuczka fabrykanta, Anna Maria Varisella-Hanasz
Portret Matyldy Richter przekazała Politechnice Łódzkiej praprawnuczka fabrykanta, Anna Maria Varisella-Hanasz Krzysztof Szymczak
Portret Matyldy Richter, żony Reinholda Richtera, właściciela malowniczej rezydencji przy ulicy księdza Skorupki 6/8, wrócił w poniedziałek do Łodzi.

Portret przekazała mieszkająca w Australii praprawnuczka fabrykanta: Anna Maria Varisella-Hanasz. Uroczystość odbyła się w zabytkowej wozowni. Dlatego tam, gdyż pobliska willa Reinholda Richtera - siedziba rektoratu Politechniki Łódzkiej - padła niedawno ofiarą pożaru, który zniszczył dach i poddasze.

Dziękując za tę cenną pamiątkę, prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ, zapewnił: - W odnowionym pałacyku znajdzie się poczesne miejsce na ten portret. Mam nadzieję, że gdy następnym razem przyjedzie pani do Łodzi, to prace remontowe będą już zakończone i rezydencja pani przodka odzyska dawną świetność.

https://dzienniklodzki.pl/pozar-rektoratu-politechniki-lodzkiej-remont-willi-richtera-moze-kosztowac-nawet-40-milionow/ar/10460468Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Remont willi Richtera może kosztować nawet 40 milionów

Według fundatorki, obraz pochodzi z końca XIX wieku. Cały czas był w rękach rodziny.

- Ostatnio portret Matyldy znajdował się w mieszkaniu mojej mamy Jolanty w Warszawie. Zawsze uważałam, że obraz powinien wrócić do willi Reinholda Richtera. Mama przyznała mi rację. Dlatego jej wolą było, aby po jej śmierci portret trafił do Łodzi. Moja mama, z domu Richter, zmarła 17 czerwca br. w wieku 96 lat - powiedziała nam Anna Maria Varisella-Hanasz.

Zapytana zaś, czy w zbiorach posiada inne pamiątki po Richterach, odparła, że ma jedynie dawne zdjęcia rodzinne oraz cenną broszkę z monogramem jej prababci: „PR”. Była to Paulina Richter, która słynęła m.in. z tego, że niczym amazonka znakomicie jeździła konno.

Zabytkowa willa Zygmunta Richtera odzyska dawną świetność [ZDJĘCIA]

Nasza rozmówczyni urodziła się w 1951 roku w Warszawie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja w stolicy. Potem skończyła kursy i szkoły pomaturalne, z wykształcenia jest bibliotekarzem. Z Polski wyjechała w 1989 roku. Dziś jest emerytką. Mieszka w pobliżu Sydney w Australii. Do Łodzi przyjechała z mężem Pawłem Hanaszem, absolwentem Politechniki Warszawskiej i Karolem Biedermannem z Zakopanego, absolwentem PŁ i jego synem Pawłem z Łodzi. Te dwa znane rody fabrykanckie są ze sobą skoligacone. Władze uczelni wręczyły gościom upominki - m.in. wydawnictwa PŁ poświęcone zabytkom.

Willa Reinholda Richtera to jedna z najpiękniejszych rezydencji w Łodzi. Została zbudowana w 1904 roku według projektu Ignacego Stebelskiego. Niestety, w piątek 8 lipca 2016 roku w rezydencji, podczas prac remontowych, wybuchł pożar, który zniszczył dach i poddasze. Renowacja willi potrwa do dwóch lat i pochłonie od 20 do 40 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki