Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga edycja festiwalu „Energia Miasta” w Łodzi Fundacji Urban Forms

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Łódź miastem murali. We wtorek Fundacja Urban Forms ogłosiła kolejne realizacje, które powstaną na łódzkich ścianach we wrześniu w ramach festiwalu „Energia Miasta”, w środę (31 sierpnia) zaś mural autorstwa grupy Etam i Roberta Procha na terenie parkingu Off Piotrkowska odsłoni miasto w ramach projektu Uniqa Art Łódź. Uff...

- Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu „Energia Miasta” są miejskie cykle: budowanie, niszczenie, burzenie, odbudowa - wyjaśnia Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms. - To obszar niezwykle aktualny dla Łodzi, poddawanej procesowi rewitalizacji. Dla nas ważne jest również silne zaangażowanie mieszkańców Łodzi w festiwalowe działania.

„Energię Miasta” otworzył na przełomie lipca i sierpnia amerykański artysta Gaia, malując mural na ścianie budynku przy ul. Kilińskiego 75. Natomiast 6 września, na Bałutach, przy ul. Młynarskiej 2, rozpocznie tworzenie swojego muralu Australijczyk Stormie Mills. Będzie to kolejna odsłona jego międzynarodowego projektu „Lost Giants” (Zaginiony Olbrzym). 47-letni Mills to jedna z największych gwiazd światowego street-artu, którego prace znaleźć można w Australii, Europie, obu Amerykach oraz Azji.

Uniqa odnowiła budynek dawnej fabryki przy Gdańskiej w Łodzi [ZDJĘCIA]

Do wspólnego tworzenia dzieła zaprosi mieszkańców miasta włoski twórca Opiemme - na ścianie posesji przy ul. Jaracza 18/20. Artysta zaprosi zainteresowanych, by rzucali na ścianę kule wypełnione kolorową farbą. Wokół powstałych w ten sposób wielobarwnych plam, Opiemme stworzy kwadraty w oryginalnym kolorze ściany i wpisze w nie frazy wierszy, namalowane kolorową, miejscami przetartą farbą. Cały projekt zostanie zarejestrowany kamerą wideo. Mural zacznie powstawać 11 września, wcześniej jednak gość rozpocznie pracę ze społecznością lokalną. Opiemme do Łodzi przyjedzie po raz pierwszy, w Polsce pracował już w Gdańsku.

Ciekawie zapowiada się przedsięwzięcie grupy młodych izraelskich artystów street-artowych, którzy stworzą swoje prace na Bałutach. Malowanie na ścianie kamienicy przy ul. Młynarskiej 15 zacznie się 19 września.

- W przeszłości obszar ten zamieszkiwany był przez społeczność żydowską, a w czasie II wojny światowej znajdowało się tu łódzkie getto - zwraca uwagę Teresa Latuszewska-Syrda. - Działania młodych twórców mają wyrażać z jednej strony ich głos dotyczący historii, z drugiej zaś współczesnej rzeczywistości i sztuki.

Reprezentanci izraelskiego street-artu - Dede, Nitzan Mintz i Untay - spotkają się z okolicznymi mieszkańcami, od których, jak zapowiadają, zamierzają czerpań inspiracje. Partnerem tego wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Dede tworzy swoje prace, jak wyjaśnia, wędrując zmieniającymi się ulicami miast i przetwarzając na język sztuki docierające do niego bodźce oraz własne na nie reakcje. Nitzan Mitz nie tylko maluje, ale również pisze wiersze. W swoich pracach łączy obraz i słowo, w Łodzi ma nanieść na ścianę poezję w języku polskim. Untay w końcu porównuje swoje prace do ilustrowanego dziennika, w którym wyraża osobiste przeżycia i doświadczenia. Co powstanie z ich współpracy?

Murale PRL w Łodzi. Niewiele z nich się zachowało [ZDJĘCIA]

W Łodzi będzie pracował też polski artysta - Andrzej PoProstu. Przy ul. Pomorskiej 77 przygotuje mural, którego projekt powstał w ramach konkursu „Muralunki” dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych. Mural będzie malowany wspólnie z dziećmi (od 20 września), a w projekcie uczestniczyć będzie także Steve Nash, który skomponuje muzykę dedykowaną Łodzi oraz zaprezentuje pokaz mappingu 3D.

Andrzej PoProstu pochodzi z Torunia, jest malarzem, ilustratorem, twórcą komiksów. Ma na koncie około 150 pomalowanych ścian, charakteryzuje się groteskowymi, ekspresyjnymi pracami.

Organizatorzy festiwalu „Energia Miasta” przygotowali również warsztaty street-artu, otwarte wycieczki szlakami postindustrialnej Łodzi (szczegóły na stronie internetowej ur banforms.org) oraz 2. Międzynarodową Konferencję „Aesthetic Energy of the City. Ideas - Forms - Places” (22-24 września).

Wszystkie festiwalowe działania powinny zakończyć się we wrześniu, ale organizatorzy nie wykluczają, że w październiku mogą się pojawić jeszcze kolejne propozycje. Wsparcie finansowe festiwalowi „Energii Miasta” zapewnił Urząd Miasta Łodzi.

CZYTAJ: Uniqa Art Łódź. W Łodzi powstanie sześć instalacji przestrzennych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki