Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2017 w Łodzi: zostać drugą Bondą, przebić Camilę Lackberg, napisać nowy „Zmierzch”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zostać drugą Bondą, przebić Camilę Lackberg, napisać nowy „Zmierzch” - ferie z warsztatami twórczego pisania odbywać się będą w łódzkim Domu Literatury (ul. Roosevelta 17)

Literatura byłaby wcale zajęciem, gdyby nie to pisanie, ironizował kiedyś mistrz Gałczyński. Męki wielogodzinnego ślęczenia nad kartką papieru czy klawiaturą komputera odstraszają jednak nielicznych. Dziś prawie każdy chciałby zostać autorem jakiejś książki, choćby kucharskiej. Na wyobraźnię młodzieży działają sukcesy takich młodych pisarzy jak Christoper Paolini, Veronica Roth czy Flavia Bujor, która debiutowała w wieku lat czternastu. Sęk w tym, że nie wystarczy chcieć, trzeba także wiedzieć jak, a z tym biedzą się nawet najwybitniejsi twórcy. Ponoć sam James Joyce skarżył się kiedyś załamany przyjacielowi, że napisał dzień wcześniej tylko siedem słów. „No to świetnie”, jął go pocieszać druh. „Tak”, odpowiedział autor „Ulissesa”, „ale nie wiem w jakiej mają być kolejności”.

**

Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

Młodym aspirującym pisarzom przychodzi w sukurs łódzki Dom Literatury. Jak co roku, organizuje w okresie ferii zimowych cykl warsztatów twórczego pisania, adresowany do gimnazjalistów i licealistów. „Na naszych spotkaniach omawiamy zagadnienia formalne, ćwiczymy warsztat, bo pisanie to jednak jest także rzemiosło”, mówi Rafał Gawin, poeta, krytyk literacki i jeden z prowadzących zajęcia. „Dyskutujemy także o twórczości uczestników, podpowiadamy rozwiązania, sugerujemy zmiany, doradzamy”. I obiecuje, że nikt nie usłyszy u nich takiej rady, jakiej udzielił Bertold Brecht pewnemu młodzieńcowi, na pytanie od czego ma zacząć pisanie dobrej powieści: „Od górnego lewego rogu kartki”.

Takie spotkania, oprócz wprawek warsztatowych, są też świetną okazją do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach i pasjach, nawiązania przyjaźni i często przeradzają się już po zakończeniu ferii w całoroczne warsztaty. A o tym, że zajęcia są naprawdę pomocne świadczą sukcesy ich uczestników, choćby Kacpra Płusy, pabianiczanina, nominowanego w 2013 roku do Nagrody Literackiej Gdynia za tom poezji „Ze skraju i ze światła”. Katarzyna Bonda twierdzi, że bardzo dużo dało jej przed laty uczestnictwo w podobnych warsztatach, zaś Camila Lackberg otwarcie przyznaje, że swój debiut i ogromny światowy sukces zawdzięcza udziałowi w kursie twórczego pisania. Bo słynna rada Chandlera „kiedy sprawy się wloką, wprowadź faceta z pistoletem”, jest wprawdzie nie od rzeczy, ale trzeba jeszcze umieć do tej rzeczy się zabrać.

Dom Literatury proponuje młodzieży w okresie ferii także warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi dziennikarz i pisarz, Marcin Bałczewski. Będą to zajęcia głównie z dziennikarstwa prasowego z elementami prawa prasowego, a później, jeśli uczestnicy wyrażą taką chęć, również fotografii prasowej i fotoreportażu. Uczniowie szkoły podstawowej mogą natomiast wziąć udział w spacerach literackich po Łodzi inspirowanych „Baśniami Eliany”. Pisząc ten zbiór sześciu baśni miejskich Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury, postawił sobie ambitne zadanie: w baśniowej konwencji przywołać tradycje czterech kultur, które budowały współczesną Łódź, opisać dzieje miasta w odwołaniu do mitologii oraz zaciekawić nimi czytelnika. I, w odczuciu recenzentów oraz ministerstwa kultury, które dofinansowało wydanie książki, wyszedł z tego zadania zwycięsko. „Pewnie bym sobie nie poradził”, mówi Owczarek, „gdyby nie kursy pisania, w których brałem udział”.

Ferie zimowe w Domu Literatury:

16.01, godz. 13-15.00 - warsztaty dziennikarskie (prowadzenie: Marcin Bałczewski)

20.01, godz. 13.00-15.00- warsztaty twórczego pisania (prowadzenie Rafał Gawin, Maciej Robert)

24.01, godz. 11.00-13.00 - literacki spacer po Łodzi - Baśnie Eliany (prowadzenie: Przemysław Owczarek)

25.01, godz. 11.00-13.00 - literacki spacer po Łodzi - Baśnie Eliany

27.01, godz. 13-15.00 - warsztaty twórczego pisania (prowadzenie Rafał Gawin, Maciej Robert)

Zapisy i kontakt: tel. 42 636 68 38; [email protected].

Dom Literatury zaprasza zatem chętnych: „Oderwijcie się na chwilę od kompa, schowajcie smarta do kieszeni i wbijajcie na zajęcia”.

Wydarzenia tygodnia w Łodzi i regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki