Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal „Retroperspektywy” 2016. Teatr, jakiego dotąd w Polsce nie było

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Za sprawą tegorocznej, już piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Retropers­pektywy” w Łodzi, po raz pierwszy przyjadą i zaprezentują się w Polsce zespoły znane z oryginalności w sposobie myślenia o muzyka, jako jednym z głównych elementów materii teatralnej.

Zaliczają się do nich m.in. Inkubator Theatre z Izraela, Iberyjska Orkiestra Perkusyjna „Coetus” rodem z Hiszpanii oraz wybitni instrumentaliści bałkańscy z kręgu muzyki jazzowej: flecista Theodosii Spassov i pianista Dimitar Bodu­rov (obaj są Bułgarami).

– Wszyscy mamy wrażenie, że świat w formie, jaką znaliśmy, wali się. Pomyśleliśmy, że chcemy zrobić zatem festiwal dobry na „czas zarazy” – przyznaje, nawiązując do powieści Gabriela G. Marqueza „Miłość w czasach zarazy”, Tomasz Rodowicz, reżyser, muzyk i aktor, współtwórca i szef Teatru „Chorea”, dyrektor artystyczny „Retrospektyw”. – Pokażemy różne aspekty istnienia muzyki w teatrze i teatru w muzyce, licząc, że wszystkim udzielą się dobra energia, dobre emocje i nadzieja.

„Retroperspektywy 2016” będą drugą częścią programowego tryptyku, który nawiązuje do zaczerpniętej z antycznego teatru greckiego nazwy „Chorei”. Określa ona sposób istnienia słowa, muzyki i ruchu jako ekspresji aktora. Rok temu program Festiwalu skupił się na tańcu, za rok tryptyk dopełni słowo.

W tym roku nie zabraknie też gości z Polski. Awangardowa grupa Kormorany,znana plastyczno-muzycznych happeningów, pokaże koncert „Wykluczeni” według najnowszego pomysłu: wydarzenie ma formę eksperymentalnego spektaklu/performance'u, w którym zespół zabierze słuchaczy w podróż w czasie do świata słowiańskich przodków. Reżyser , twórcą i dyrektorem lubelskiego neTTheatreprzyjedzie ze swoim neTTheatre z Lublina i nowym spektaklem „Znak Jona­sza”, nawiązującym w konstrukcji greckiej tragedii, ale wykorzystującym treść Ewangelii. Muzykę do spektaklu napisał Jacek Hałas, reanimujący od lat tradycje pieśni dziadowskich.

Wielki Chór Młodej Chorei wystąpi z koncertem muzyki bułgarskiej „Engi Vengi”. Premierę da też młodzież zaangażowana do europejskiego projektu „Take Over”, który polega na oddaniu teatru w ręce młodych, niezawodowych twórców. Spektakl będzie nosił tytuł Error 404”.

– Tytuł zaczerpnęliśmy oczywiście z najbardziej znienawidzonego komunikatu XX wieku, oznaczającego błąd serwera, niemożność znalezienia strony – mówi Remigiusz Pilarczyk uczestniczący w „Take Over”. – Postanowiliśmy zastanowić się, czy da się to przełożyć na ludzie relacje. W końcu one, podobnie jak szkoła, która nas kształtuje, to również swoiste systemy.

Gospodarze Festiwalu, Teatr „Chorea”, pokaże „Szczelinę 2”, poszerzoną o nowy epizod wersję spektaklu na podstawie sztuki Arne Lygre, która miała premierę podczas tegorocznej akcji „Dotknij Teatru” i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem.

Widzowie festiwalu spotkają się też ze spektaklem „Hug” Verity Standen z Wielkiej Brytanii, która zasłoni im oczy, by doświadczali spektaklu tylko przez warstwę brzmień, poprzez dźwięki, oddech, wibracje i rezonans ciała.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w dniach 25-28 sierpnia, programie jest też dyskusja o muzycznych środkach wyrazu, a każdy dzień kończyć będzie jam session. Bilety kosztują 20-40 zł, kranety: 170 i 230 zł.

Festiwal, który patronatem objęli m.in. „Teatr”, najstarsze polskie pismo teatralne, i TVP Kultura, zacznie i zakończy się koncertami, kolejno: gruzińskiego Zespołu Sakhioba, który wykona tradycyjne pieśni religijne i ludowe i Hiszpanów z „Coe­tus”.

Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2016 już w sierpniu

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18 - 24 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki