Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2016 już w sierpniu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2016, przygotowywany przez Teatr Chorea, odbędzie się w Łodzi w dniach 25-28 sierpnia.

W programie imprezy znalazło się 17 wydarzeń teatralnych, muzycznych i tanecznych. W wydarzeniu wezmą udział artyści z Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Polski, Wielkiej Brytanii.

- Na osi trzech ogniw zawsze tworzących nasz festiwal: Słowo - Ruch - Muzyka, tegoroczna edycja jest ukierunkowana na teatry, w których muzyka jest dominantą i organicznym, żywym mostem pomiędzy słowem i ruchem. Ona tym razem jest głównym tworzywem i kodem w odczytywaniu każdego spektaklu - przedstawiają swoją ideę organizatorzy. - Dwa lata temu tym kodem był ruch i taniec, za dwa lata dominantą będzie słowo.

Wśród gości tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się: Inkubator Theatre z Izraela z hip-hop operą „The City”, Iberyjska Orkiestra Perkusyjna Coetus z Hiszpanii z żywiołowym koncertem i warsztatami, spektakl „Hug” z Wielkiej Brytanii, który będzie uruchamiał wyobraźnię widzów jedynie poprzez dotyk i dźwięk, transowy spektakl ze skaczącymi aktorami „Idiot Syncrasy” nagradzanego duetu Igor&Moreno z Londynu. Do Łodzi przyjedzie również jeden z najwybitniejszych muzyków bałkańskich, pochodzący z Bułgarii Theodosii Spassov, który oprócz występu z własnym etno-jazzowym trio Projekt Puls, zagra z Wielkim Chórem Młodej Chorei koncert bułgarskiej muzyki tradycyjnej „Engi Vengi”. Z warsztatami i koncertem przyjedzie zaś z Gruzji czołowy zespół tradycyjnych śpiewów gruzińskich, tamtejszej polifonii - Sakhioba.

III Festiwal Retrospektywy w Łodzi. Polski i białoruski teatr poszły ramię w ramię

Polskę reprezentować będą m.in. legendarna wrocławska grupa Kormorany z Igorem Gawlikowskim (znanym z zespołu Karbido) w premierowym koncercie „Wykluczeni”, Paweł Passini ze spektaklem „Znak Jonasza”, łódzka Chorea z najnowszym spektaklem „Szczelina”. Nie zabraknie również premiera Take Over - młodej grupy powstałej przy teatrze Chorea, a także męskiego projektu wokalnego „Pieśni dla Miasta” stworzonego przez Mateusza Przyłęckiego i Tomasza Krzyżanowskiego.

- Zmiany cywilizacyjne, kulturowe i polityczne następują w ostatnich dekadach tak gwałtownie, że teatr, jeśli chce pozostać żywy, musi dostosować do nich swój język, musi umieć reagować na to co wokół nas i chronić to co ludzkie - podkreśla Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. - Muzyka jest tego najlepszym narzędziem. Jest językiem, który wszyscy rozumiemy. Chcielibyśmy zachować/stworzyć nowy-stary język teatru, który łączyłby to co przed nami, z tym co za nami i z tym co w nas.

Festiwal łączy w sobie całodniowe warsztaty ( w tym roku m.in. gruzińskiej polifonii, ale i indyjskiego rytmu czy iberyjskiej perkusji) ze spektaklami, koncertami, spotkaniami, dyskusjami, a także otwartymi muzycznymi i tanecznymi jam sessions. Festiwalowymi miejscami będą Art_Inkubator w Fabryce Sztuki oraz Teatr Muzyczny (jedynie koncert „Pieśni dla Miasta”) planowany jest w przestrzeni Łodzi. Szczegółowe informacje na stronie internetowej retroperspektywy.com.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4 - 10 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki