Łódzki Teatr Nowy pojechał do Mińska

  Łódzki Teatr Nowy pojechał do Mińska

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Magistrat w Łodzi przekazał władzom Mińska rzeźby cenionej łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus

  Magistrat w Łodzi przekazał władzom Mińska rzeźby cenionej łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus ©Grzegorz Gałasiński

  Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentuje w Mińsku nagradzany spektakl „Kobro” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej.
  Magistrat w Łodzi przekazał władzom Mińska rzeźby cenionej łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus

  Magistrat w Łodzi przekazał władzom Mińska rzeźby cenionej łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus ©Grzegorz Gałasiński

  Spektakl „Kobro” zostanie zaprezentowany na scenie Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku w najbliższą sobotę. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka uświetni w ten sposób obchody 25. rocznicy partnerskiej współpracy pomiędzy Łodzią a stolicą Białorusi.

  Sztuka pióra Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest pierwszą dramatopisarską próbą pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego. Wybór padł na ten tytuł również dlatego, że Mińsk jest miejscem urodzin Strzemińskiego.

  – Przedstawienie będzie tłumaczone na język rosyjski, bo takie było życzenie teatru w Mińsku – wyjaśnia Krzysztof Dudek, dyrektor naczelny łódzkiego Teatru Nowego. – Mam nadzieję, że to początek współpracy, tym bardziej interesującej, że wciąż mało wiemy o tym, co się dzieje w teatrach i kulturze za naszą wschodnią granicą.

  CZYTAJ TEŻ: "Kobro" w Teatrze Nowym w Łodzi: Jak smakuje zupa na rzeźbach

  Władze Mińska otrzymają też jeszcze jeden prezent od Łodzi – magistrat przekazał rzeźbę łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus.

  W ramach artystycznej wymiany, w Teatrze Nowym, jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Łódź Czterech Kultur, 15 i 16 września Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii wystawi spektakl „Czarnobylska modlitwa” na podstawie tekstu noblistki Swietłany Aleksijewicz, w reżyserii Walerego Anisienki. Autorka wróciła do Czarnobyla 20 lat po katastrofie. Rozmawiała z ludźmi, którzy przeżyli ów „koniec świata” i opowiadają o ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, dzieciach bez włosów, zwierzętach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które miały pojawić się w rzekach i lasach... W inscenizacji występują m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo